Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Громадська рада доброчесності: коли відновиться контроль над суддями?

Громадська рада доброчесності: коли відновиться контроль над суддями?

У минулому матеріалі ми розібрали, що таке Громадська рада доброчесності, які основні засади та результати її роботи. Втім, з грудня 2020 року — відколи повноваження останнього складу ГРД закінчилися — новий склад Ради так і не було обрано. Чому? Розберемося у цьому матеріалі.

Чому ГРД так і не було переобрано з 2020 року?

У 2019 році було прийнято президентський закон, який передбачав розпуск ВККС і новий принцип її формування через неспроможність Комісії забезпечити якісне оновлення та очищення суддівського корпусу (менше 1% суддів не пройшли перевірку). А обрання членів ГРД без чинного складу ВККС є неможливим. Проте, спочатку Вища рада правосуддя заблокувала формування конкурсної комісії для відбору нових членів ВККС, а потім окремі положення закону взагалі були визнані неконституційними.

Нова спроба сформувати ВККС розпочалася влітку 2021 року, після прийняття Закону щодо відновлення роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів України (1629-IX), який так повноцінно і не вирішив проблему надмірного впливу корумпованого на той час складу ВРП на формування ВККС. Сама ж ВРП втратила повноважність напередодні повномасштабного вторгнення внаслідок того, що більшість членів написали заяви про звільнення, побоюючись перевірки власної доброчесності Етичною радою

Значний важіль впливу на вирішення цієї проблеми з’явився вже під час повномасштабного вторгнення, коли у червні 2022 року Україна отримала статус кандидата до ЄС. У зв’язку з цим, Європейська Комісія надала сім рекомендацій щодо критично важливих реформ, однією з яких був саме перезапуск ВККС та перевірка доброчесності членів ВРП. 

Коли запрацює новий склад ГРД, і чому це важливо?

Для обрання нового складу ГРД необхідно спочатку сформувати повноважний склад ВККС. Проте, саме у критичних умовах повномасштабної війни, ключові органи перевірки доброчесності суддів та кандидатів на посаду суддів отримали надію на перезапуск. Рекомендація Європейської Комісії у зв’язку із набуттям Україною статусу кандидата до ЄС чітко вимагає завершення перевірки членів ВРП Етичною радою та формування нового складу ВККС. 

Значним кроком було поновлення процесу добору нових членів ВРП та перевірка їх доброчесності Етичною радою. У січні 2023 року було обрано мінімально необхідну кількість членів для роботи ВРП (15 з 21), а отже орган знову став повноважним. Це  дало шанс на формування нового складу ВККС, , яка не працювала майже три роки. З лютого 2023 року з-поміж 301 заявки конкурсна комісія з міжнародими експертами відібрала 32 кандидати, з яких ВРП повинна обрати 16. Співбесіди з ними відбулися протягом 2-12 травня, проте їх результати поки не відомі.

Отже, скоріше за все новий склад ВККС може запрацювати вже найближчим часом. Це означає, що після запуску роботи Комісії повинні бути оголошені й збори представників громадських об’єднань для обрання нового складу ГРД. Коли це станеться? Залежить від швидкості прийняття рішень новим складом ВККС, але скоріше за все, у другій половині 2023 року. 

Обрання нового складу ГРД є ключовим для здійснення громадського контролю за добором суддів та перевірки їх доброчесності, адже Рада є найбільш дієвим на сьогодні органом, до якого є доступ в громадськості. Можливо, новий склад ГРД та ВККС зможе надати новий поштовх для вирішення попередніх протиріч та збільшення ефективності роботи, що має шанс підвищити доброчесність представників суддівської гілки влади та, найважливіше, збільшити показники довіри громадян до судочинства в Україні.

Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ розробила цей матеріал за фінансової підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) в межах проєкту «Відповідальна та підзвітна політика в Україні» (U-RAP), що реалізується Національним Демократичним Інститутом. Думки, висловлені в цьому аналітичному документі, належать авторам і не обов’язково відображають погляди USAID.

ВГОРУ