Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Громадськість закликає парламент підтримати законопроект № 2089, який знизить вартість ліків

Громадськість закликає парламент підтримати законопроект № 2089, який знизить вартість ліків

Позначки:

Недосконале патентне законодавство – це одна з причин переплат за ліки та смертності пацієнтів, які не дочекалися лікування. Сьогодні закон дозволяє фармацевтичним компаніям утримувати монополію на ліки через штучне продовження патенту. Це призводить до недопущення на ринок дешевших генеричних лікарських засобів (аналогів) та збільшення бюджетних витрат для забезпечення громадян лікарськими засобами. 

Наприклад, у 2019 році в Україні завдяки вихід на ринок генеричної версії лікарського засобу від раку молочної залози ТРАСТУЗУМАБ з’явилася можливість закупити коштом держави генеричний лікарський засіб (торгове найменування Огіврі) за ціною утричі нижче, що дозволить охопити лікуванням коштом держави 90% пацієнток у порівнянні до 15% попередніх років.                                                                            

Законопроект № 2089 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення доступності лікарських засобів для громадян” запобігає зловживанням правами інтелектуальної власності.  Зміни до ч. 3 ст. 6 Закону України «Про охорону прав на винаходи і корисні моделі» передбачають, що правова охорона не поширюється на «нові форми відомого з рівня технології лікарського засобу, у тому числі солі, складні ефіри, прості ефіри, композиції, комбінації та інші похідні, поліморфи, метаболіти, чисті форми, розміри часток, ізомери, нове дозування або будь-яка нова властивість чи нове використання відомого лікарського засобу». Тобто стане неможливо штучно продовжувати дію патентів на лікарські засоби, які вже втратили інноваційність.  

Через подовження патентів в Україні «інноваційними» вважаються препарати, які за кордоном вже застарілі. Поки в розвинених країнах з’являються генерики і біосиміляри, а сам бренд падає в ціні, українці переплачують за препарат, захищений «вічнозеленим» патентом. Ухвалення законопроекту стимулюватиме виробників заходити на український ринок одночасно з європейським. Українські пацієнти отримають умови на рівні з пацієнтами ЄС та США щодо доступу до інноваційних лікарських засобів. 

Відповідно до законопроекту, видання патенту зможе оскаржити будь-яка особа, яка вважає, що патентна заявка порушує її права навіть до видачі патенту – ще на етапі розгляду. Сьогодні ж – оскаржити патент можуть лише фармацевтичні виробники через суд після його видачі.                                     

Законопроект також запроваджує можливість паралельного імпорту лікарських засобів. Досвід країн, що використовують паралельний імпорт як інструмент доступу до дешевших ліків, свідчить: застосування паралельного імпорту в ЄС (регіональний режим) з 1994 до 1999 років знизило ціни на фармацевтичну продукцію на 12-19%.                 

Ухвалення законопроекту забезпечить розширення конкуренції та зниження цін на ліки. Наприклад, після закінчення патентного захисту в Україні на препарат ІМАТИНІБ його вартість знизилась у 67 разів. 

Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ закликає Комітет Верховної Ради з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування рекомендувати підтримати, а народних депутатів – ухвалити законопроект про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення доступності лікарських засобів для громадян (№ 2089).

ВГОРУ