Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Громадські організації закликають скасувати статтю 391 Кримінального кодексу

Громадські організації закликають скасувати статтю 391 Кримінального кодексу

Стаття 391 Кримінального кодексу “Злісна непокора вимогам адміністрації установи виконання покарань” була “успадкована” Україною із законодавства колишнього СРСР. Ця норма передбачає продовження засудженим строку ув’язнення на 1-3 роки позбавлення волі за ненасильницькі дисциплінарні проступки (відмову від прибирання камер, не за “зразком” застелену постіль, зміну ліжка у камері, невиконання команди “Підйом!”, нетримання рук за спиною під час прогулянки тощо).

Прирівнювати дисциплінарний проступок до злочинів є недопустимим для України як європейської держави. Така практика завдає нашій країні непоправної репутаційної шкоди в очах демократичного світу.

Від аналога статті 391 позбулися фактично всі пострадянські республіки. І тільки в Білорусі, Казахстані, Молдові та Україні невиконання розпоряджень тюремних адміністрацій карається в дисциплінарному та кримінальному порядку. 

Щороку за цією статтею в Україні продовжують строки сотням ув’язнених. Більшість цих епізодів є проявом репресій проти засуджених, які скаржаться на дії керівництва в’язниць або відмовляються виконувати його незаконні вказівки. Сьогодні кожен з десятків тисяч засуджених ризикує залишитися у в’язниці на додаткові 1-3 роки за будь-яку дрібницю. Тюремні адміністрації можуть використовувати цю каральну норму безліч разів, тобто будь-який ув’язнений може залишитися за гратами до кінця життя.

Свавільне застосування статті 391 КК стало ефективним інструментом шантажу засуджених тюремним начальством для здирництва коштів з їхніх сімей. Або примушення засуджених до рабської праці на “чорну бухгалтерію” в’язниці та вчинення протиправних дій щодо інших засуджених. Стаття 391 Кримінального кодексу є однією з найбільших корупційних схем в пенітенціарній системі. 

Ми відкидаємо будь-які неправдиві маніпуляції захисників статті 391 КК щодо відсутності в адміністрації тюремних установ іншого дієвого механізму для забезпечення дисципліни засуджених. Таким механізмом є переведення порушника до дисциплінарного ізолятора (ДІЗО) та більше десятка інших стягнень, передбачених статтею 132 Кримінально-виконавчого кодексу. 

Скасувати статті 391 КК двічі закликав і Комітет з питань запобігання катуванням Ради Європи.

6 вересня 2019 року у Верховній Раді зареєстровано законопроект №2079, розроблений антикорупційними та правозахисними організаціями. Цей проект закону передбачає вилучення статті 391 з Кримінального кодексу.

Ми закликаємо:

Запрошуємо організації громадянського суспільства підписатися під цим зверненням.

 

Громадські організації, які підтримали відкрите звернення (список оновлюється):

 1. Урядово-громадська ініціатива “Разом проти корупції”
 2. Коаліція Реанімаційний Пакет Реформ
 3. Громадська організація “Альянс Української Єдності”
 4. Громадська організація “Всеукраїнський антикорупційний альянс”
 5. Громадська Рада при Південному міжрегіональному управлінні КВС та пробації МЮ України
 6. Громадська організація “Духовність і право”
 7. Громадська організація “Всеукраїнська асоціація пасажирів”
 8. Громадська Рада при Південному міжрегіональному Управлінні Кримінально виконавчої служби та пробації міністерства юстиції України
 9. Асоціація УМДПЛ
 10. ГО “Фортеця Істини”
 11. ГО ” Альянс Української Єдності”
 12. ГО “Всеукраїнський антикорупційний альянс”
 13. ГО “36 Сотня Самооборони Майдану”
 14. ГО “Всеукраїнська асоціація пасажирів”
 15. Центр політико-правових реформ
 16. Чернігівський Центр Прав Людини
 17. Рух Нових Сил
 18. ГО “Асоціація розвитку та безпеки”
 19. Всеукраїнська регіональна експертно-юридична асоціація впливу
 20. ГО “Всеукраїнська мережа “ЗАХИСТ НАДІЇ”
 21. ГО “Сонячне коло”
 22. МКП КФ”КОНСУЛ-97″
 23. Комітет Допомоги Засудженим ВГО “Журналісти проти корупції”
 24. ВГО “Журналісти проти корупції”
 25. Всеукраїнське об’єднання людей з наркозалежністю “ВОЛНА”
 26. ГО “Українській інститут з прав людини”
ВГОРУ