Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Європейський закон про лічильники – перший крок до подолання корупції в енергетиці

Європейський закон про лічильники – перший крок до подолання корупції в енергетиці

Сьогодні, 3 листопада, активісти та волонтери Національного екологічного центру України та платформи Реанімаційний Пакет Реформ провели біля Верховної Ради України перформанс-акцію “Лічильник пігулка від корупції в енергетиці”. Активісти вимагали терміново прийняти Закон про обов’язкове встановлення лічильників тепла у всіх будинках із централізованим опаленням.

Як зазначає експерт Національного екологічного центру України (НЕЦУ) та один із організаторів акції Андрій Желєзний, встановлення лічильників допоможе українцям економити кошти на опаленні.

“Депутати мають якомога скоріше розглянути та прийняти закон, який зобов’яже енергетичні компанії продавати енергію споживачам лише згідно з показниками лічильника в будинку, як це прийнято в європейських країнах. Нині українці платять за централізоване опалення, як на базарі “за кота в мішку”, оскільки 65% будинків не можуть вести облік споживання тепла”,  – пояснює експерт.

Новий законопроект про комерційний облік тепла та води у сфері житлово-комунального господарства розробили експерти Реанімаційного пакету реформ (РПР) у відповідності до європейських вимог. Експерти НЕЦУ та РПР запевняють, що прийняття такого Закону позитивно вплине на реформування енергетичного сектору та наблизить Україну до енергонезалежності.

“Сумно, що у нас досі маніпулюють темою тарифів. Українці помилково думають, що комунальні послуги мають бути дешевими, майже дармовими. Тому варто зрозуміти, що навіть за низьких тарифів різницю у вартості енергоносіїв заплатить держава. Заплатить нашими новими дорогами, дитячими садками, зарплатами вчителів. І найгірший момент – заплатить Росії. Тому досить нити! Якщо економити розумно, то можна сидіти у теплі  й не викидати гроші у вікно”.

Зобов’язавши постачальників встановити облік та виставляти рахунки лише на підставі лічильників, держава насамперед захищає споживачів, відсікаючи приписки за ненадані послуги. Також лише тоді створюється можливість обрахунку втрат тепла і води в мережах, а вони є значною частиною складової тарифів на тепло і воду. Лише маючи повний облік, можна перевірити обґрунтованість тарифів, а не навпаки.  Мешканці можуть впливати на своє споживання та рахунки, які їм виставляють постачальники, значно більше, ніж на тариф. Тому питання якнайшвдшої  спроможності вимірювати кількість спожитого – питання номер один у всій сфері комунальних послуг країни.

За словами експерта, облік споживання енергоресурсів надасть змогу реально заощаджувати на витратах за споживання теплової енергії в середньому на 25%. Також завдяки повному обліку споживання енергії в державі буде наявна об’єктивна інформація для обгрунтування тарифів та забезпечення прозорості енергетичного ринку.

ВГОРУ