Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти закликають Уряд переглянути Методику розрахунку економії енергії для Фонду енергоефективності

Експерти закликають Уряд переглянути Методику розрахунку економії енергії для Фонду енергоефективності

Позначки:

На засіданні Кабінету Міністрів України 28 лютого було прийнято п’ять підзаконних актів, необхідних для запуску Фонду енергоефективності.  Ці нормативні  актів потрібні для виконання законів “Про Фонд енергоефективності” та “Про енергетичну ефективність будівель”.

Водночас, експерти групи  Реформа енергетичного сектору Реанімаційного пакету реформ звертають увагу, що прийнята Постанова «Про затвердження Методики розрахунку економії енергії в результаті здійснення заходів з енергоефективності, які фінансуються ДУ “Фонд енергоефективності”  містить хибні принципи, які можуть ускладнити роботу Фонду та ставлять під питання забезпечення і оцінку реальної економії споживання енергоресурсів населенням.

Запропонована методика обрахунку економії є недосконалою. Вона спирається лише на розрахункові показники енергетичної ефективності будівель, тоді як реальне споживання енергії будинками в Україні значно відрізняється від розрахункового показника, за даними Асоціації Енергоефективні Міста України – до 50%. Таким чином існує загроза, що прийнята Методика буде створювати хибне уявлення споживачів про фактичний стан своїх домівок і не стимулюватиме економити енергію.

Окрім того,  визначення  середнього рівня економії споживання енергії та економії видатків  коштів держбюджету на  субсидіантів, що спирається не на фактично існуюче споживання, а на розрахункові показників питомого споживання енергії, які є теоретичними, буде неможливим. Такий підхід значно ускладнить визначення об’єму фактично зекономлених субсидій для фінансування самого Фонду,  і не дозволить адекватно оцінювати ризики  для надання  банківських кредитів.

Експерти звертають увагу на те, що консультації з громадськістю з питань формування підзаконних актів пакету законів у сфері енергоефективності були повністю відсутні. Ігнорування інклюзивного обговорення проектів нормативно-правових актів з експертним колом громадськості несе ризик непомічених помилок, що може спричинити зрив запуску роботи Фонду Енергоефективності.

Враховуючи принципово недосконалий підхід до вирішення зазначених питань, група Реформа енергетичного сектору Реанімаційного Пакету Реформ закликає Кабінет Міністрів України переглянути прийняте рішення з метою доопрацювання «Методику визначення економії енергії в результаті здійснення заходів, які фінансуються ДУ «Фонд енергоефективності» із залученням профільних експертів та громадськості для формування відповідних змін.

ВГОРУ