Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти закликають Президента повернути на доопрацювання закон щодо мінімальної заробітної плати і страхових виплат

Експерти закликають Президента повернути на доопрацювання закон щодо мінімальної заробітної плати і страхових виплат

6 грудня 2016 року Верховна Рада ухвалила в цілому закон №5130 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», який, згідно пояснювальної записки, має на меті вдосконалити законодавство щодо підвищення мінімальних розмірів оплати праці та страхових виплат.

Проаналізувавши цей документ, експерти з питань податкової та бюджетної політики Реанімаційного Пакету Реформ, дійшли висновку, що окремі його норми суттєво погіршують умови ведення підприємницької діяльності та були прийняті без належного публічного обговорення.

По-перше, на думку експертів, закон містить небезпечну норму, що застосовується до фізичних осіб-підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність. Так, проектом передбачена необхідність сплати ЄСВ на рівні мінімального страхового внеску навіть при відсутності господарської діяльності і, відповідно, доходу.

Експерти наполягають, що така норма є контрпродуктивною. Її реалізація призведе до масового припинення діяльності ФОП та погіршення умов для тих, хто веде підприємницьку діяльність епізодично або тимчасово припинив її під впливом несприятливих обставин.

По-друге, закон надає право органам місцевого самоврядування виступати з ініціативою щодо перевірок бізнесу, організовувати їх проведення, а при здійсненні повноважень у сфері контролю за додержанням законодавства про працю та зайнятість населення самостійно проводити перевірки підприємств, установ та організацій, що не перебувають у комунальній власності, а також фізичних осіб, які використовують працю найманих працівників. На думку експертів, така норма посилить репресії проти бізнесу, особливо малого. А це, на тлі складної економічної ситуації, є неприйнятним.

Крім того, відповідна норма сприятиме реалізації найнебезпечнішого наслідку нещодавнього підвищення мінімальної заробітної плати, а саме – зменшенню реальної зайнятості. Тому зусилля уряду мають бути зосереджені саме на уникненні зростання темпів безробіття. Це, в свою чергу, можна зробити шляхом зменшення податкового навантаження на доходи від праці за наймом та створення стимулів для отримання легальних доходів.

Експерти наголошують: такі важливі для країни рішення повинні ухвалюватися виключно після належного громадського обговорювання, і закликають Президента України повернути закон №5130 від 6 грудня 2016 року на доопрацювання парламенту з пропозицією вилучити з нього вищезазначені норми.

Експерти групи Податкова та бюджетна реформа
Реанімаційного Пакету Реформ

ВГОРУ