Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти закликають Національний Банк до подальшої лібералізації валютного регулювання

Експерти закликають Національний Банк до подальшої лібералізації валютного регулювання

23 листопада 2016 року правління Національного банку України схвалило пропозиції стосовно розроблення Основних засад грошово-кредитної політики на 2017 рік та середньострокову перспективу.

Експерти групи Реформа фінансового сектору та пенсійної системи Реанімаційного Пакету Реформ підтримують пропозиції НБУ і наголошують на необхідності збереження в остаточній редакції документу таких принципів:

досягнення та підтримання цінової стабільності як одного з центральних пріоритетів грошово-кредитної політики. Інфляційне таргетування добре зарекомендувало себе в багатьох країнах, і НБУ досягнув суттєвого прогресу до його впровадження в Україні. Зокрема, ціль по інфляції в 8%+-2% на 2017 рік за умови відсутності зовнішніх шоків та внутрішніх потрясінь експерти оцінюють як досяжну та реалістичну;

збереження режиму плаваючого обмінного курсу. Політика фіксованого курсу багато років поспіль призводила до серйозних дисбалансів в економіці та спотвореного сприйняття економічних реалій значною частиною населення (зокрема, іпотечні позичальники, які вимагають перерахунку кредитів по курсу 5 грн/дол. чи 8 грн/дол). Політика фіксованого курсу призводила до того, що під час криз, коли ставало неможливо фінансувати дефіцит поточного рахунку через запозичення чи витрачати валютні резерви, обвал національної валюти був дуже жорстким та болючим для економіки держави, її банківської системи та суспільства в цілому. Подібних шоків в умовах відкритої економіки можна і потрібно уникнути завдяки застосуванню режиму плаваючого курсу.

підтримання інституційної, фінансової та операційної незалежності Національного банку України. Дуже важливо зберігати таку незалежність. Надмірне «друкування грошей», неефективне для цілей фінансування дефіциту бюджету чи кредитування окремих банків або галузей промисловості, неодмінно приведе до перетоку ресурсу на валютний ринок та подальшого розкручування інфляційно-девальваційної спіралі. Держава отримає інфляційне фінансування бюджетних витрат (або ж окремі економічні агенти отримають додатковий фінансовий ресурс), але для економіки це стане новим болісним ударом та ляже на плечі населення через підвищення цін.

Експерти групи Реформа фінансового сектору та пенсійної системи Реанімаційного Пакету Реформ наголошують: при визначенні пріоритетів грошово-кредитної політики на 2017 рік важливо зробити акцент на невідкладній лібералізації валютного регулювання.  

Якнайшвидше скасування обмежень на операції поточного рахунку та повернення прямих інвестицій сприятиме залученню іноземного капіталу та збільшенню глибини валютного ринку. Лібералізація валютного регулювання також дасть можливість запобігти перевищенню прогнозованих показників інфляції та сприятиме відновленню економічного зростання.

 

Експерти групи

Реформа фінансового сектору та пенсійної системи

Реанімаційного Пакету Реформ

ВГОРУ