Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Експерти визначили пріоритети податкової реформи на 2016 рік

Експерти визначили пріоритети податкової реформи на 2016 рік

Експерти Реанімаційного пакету реформ під час круглого столу “Основні пріоритети податкової реформи на 2016 рік” представили на розгляд фахівцям та для обговорення громадськості план подальших кроків з податкової реформи.

Було презентовано комплексне бачення проблем податкової системи України. Зокрема, Володимир Дубровський, старший економіст CASE Ukraine та експерт РПР на початку засідання зазначив, що результатом податкової реформи має бути створення необхідних умов для сталого розвитку економіки, шляхом побудови моделі максимально сприятливої для розвитку підприємництва.

До основних проблем, що наразі заважають розвитку економіки, експерт відніс занадто велику частку перерозподілу ВВП через публічні фінанси, вибіркове, на розсуд чиновника, застосування норм законодавства та породжену через це корупцію в органах ДФС, систему адміністрування податків та викривлену структуру податкового навантаження – занадто великий податковий тиск на працю та занадто малий на капітал.

n

Він зазначив, що для дієвої боротьби з системною корупцією треба насамперед змінювати саму систему, радикально прибираючи можливості для корупції.

В той же час Михайло Соколов, партнер “Kesarev Consulting” та експерт РПР розповів, що в результаті прийнятих в кінці минулого року змін до Податкового кодексу в Україні було зроблено великий крок до прозорого відшкодування ПДВ – введено публічні реєстри заявок на відшкодування ПДВ, але поки що їх два, що створює умови для дискримінації платників податків та корупції.

Серед найбільш важливих напрямів реформування системи адміністрування ПДВ у цьому році було виділено створення умов гарантування повернення ПДВ експортерам шляхом скасування норми бюджетного кодексу про встановлення річних лімітів на відшкодування ПДВ, утворення єдиного казначейського рахунку для сальдування надходжень і відшкодування ПДВ, зменшення вимивання обігових коштів підприємств, запровадження принципу персональної відповідальності платників податків за уникнення від сплати ПДВ – ніхто не може бути покараний за порушення закону, вчинені контрагентами.

Володимир Дубровський зазначив про необхідність реформування податку на прибуток підприємств, шляхом запровадження податку на розподілений прибуток. Також було зазначено необхідність встановлення мінімального порогу для даного податку у вигляді модифікованого податку на майно, з мінімальними можливостями дискреційності оцінки майна.

Серед іншого, до пріоритетних напрямків реформування системи оподаткування прибутку підприємств було віднесено удосконалення контролю над трансфертним ціноутворенням.

Ілля Несходовський, директор Інституту соціально-економічної трансформації та експерт РПР, в свою чергу, наголосив, що здійснені заходи по зниженню навантаження на фонд заробітної плати є недостатніми для повноцінної детінізації економіки. Тому цю роботу потрібно продовжувати. Також існуючі наразі фонди соціального страхування громадян є надзвичайно корумпованими та неефективними, відтак вважаємо необхідним перенесення відповідальності за соціальні ризики працівників з держави на роботодавців.

Метою реформи у системі оподаткування фізичних осіб-підприємців є створення умов для максимальної простоти заняття бізнесом, зокрема шляхом започаткування системи патентів. Подальше реформування спрощеної системи оподаткування неможливе, поки не буде створено сприятливих умов для ведення бізнесу за загальною системою оподаткування.

Серед основних заходів реформування системи податкового адміністрування було названо створення єдиного рахунку для сплати всіх податків (крім ПДВ), запровадження ефективного та працюючого електронного кабінету платника податків, зменшення часу на ведення податкової звітності, запровадження ефективної системи штрафів. Важливе значення у податковій реформі було надано інституційній реформі органів ДФС шляхом наділення їх лише сервісними функціями.

Економіст Олег Гетман, підсумовуючи дискусію, відзначив, що по більшості ключових завдань реформи у учасників обговорення є спільне бачення. Він також запропонував учасникам приєднатись до роботи над Концепцією реформи, надати свої доповнення та пропозиції.

Дослідження, за висновками яких було розроблено Концепцію реформи, можна ознайомитися за посиланням.

А також можете перегланути ананлітичний матеріал: Інституційні проблеми української податкової системи та шляхи їх вирішення.

ВГОРУ