Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інфографіки > Експерти та громадськість презентували свій рецепт комплексної реформи системи державного управління

Експерти та громадськість презентували свій рецепт комплексної реформи системи державного управління

13 квітня 2016 року у Кришталевій залі готелю “Київ” відбувся круглий стіл “Реформа системи державного управління. Рецепт від громадськості” за участі фахових експертів із питань державного управління, урядовців та представників дипломатичних представництв.

Експерти громадської платформи Реанімаційний Пакет Реформ, Центру політико-правових реформ, Творчого центру ТЦК та “Нової країни” презентували своє бачення реформи публічної адміністрації України в частині законодавства про функціонування уряду, центральних органів виконавчої влади та державної служби.

v

Наразі увага ЗМІ прикута до процесу формування уряду та до персоналій, що увійдуть до його складу. Натомість ефективність реформ в країні в значно більшій мірі залежить від того, за якими правилами діятиме новий Кабінет міністрів,
– зазначив Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ, співголова Ради РПР.

Саме тому експерти наполягають на внесенні змін до законів України “Про Кабінет Міністрів України” та “Про центральні органи виконавчої влади”, що запровадять:

  1. прозорі процедури прийняття рішень, базуючись на повному циклі аналізу політики;
  2. обов’язковість розгляду усіх проектів урядових рішень на урядових комітетах;
  3. завчасне оприлюднення проектів урядових рішень;
  4. обов’язкові публічні консультації щодо змісту урядових рішень;
  5. можливість міністрам самостійно добирати кандидатури на посади своїх заступників;
  6. механізм спрямування та координації діяльності інших центральних органів виконавчої влади виключно через конкретних членів Кабміну, а не урядом загалом.

Детальніші пропозиції можете переглянути у інфографіці:

COVV_INFOGRAPH

Уряд має звітувати не про заходи та використані ресурси, а про досягненні цілі та успіхи в державних політиках,
– переконаний Роман Кобець, керівник Європейського інформаційно-дослідницького центру при Верховній Раді.

b

Міністерства мусять зосереджуватися на формуванні політики. Їхні територіальні органи необхідно ліквідувати, передавши адміністративні функції іншим центральним органам виконавчої влади – службам, інспекціям та агентствам. В той же час вони повинні бути позбавлені функцій формування державної політики.

Також необхідним є створення в уряді посади віце-прем’єр-міністра, який би відповідав за реформу державного управління. Це дозволить якісно координувати діяльність міністерств у впровадженні реформи та отримати високопосадовця, який буде нести персональну відповідальність за реформу.

Темою другої частини круглого столу стала реформа державної служби та оплати праці державних службовців.

Закон “Про державну службу”, що набирає чинності з 1 травня, передбачає виключно конкурсний добір на усі посади. Це дає шанс отримати якісно новий корпус держслужбовців. Однак також очевидно, що із наявним рівнем заробітних плат, навіть із урахуванням усіх доплат та премій, залучити на державну службу професійних та вмотивованих працівників неможливо.

x

Низькооплачувані чиновники вигідні лише корумпованій системі. Тому навіть процес отримання фінансової допомоги від ЄС затягується системою зсередини,
– Денис Бродський, голова Національного агентства України з питань державної служби у 2014 році.

Експерти запропонували модель доплат новим державним службовцям, що базується на критеріях доброчесності та професійності.

Основними принципами таких доплат є:

  1. оплата праці та стимулюючі виплати, відповідно до Постанови КМУ “Про затвердження Положення про застосування стимулюючих виплат державним службовцям”;
  2. доплати державним службовцям категорій “А” та “Б”, виключно тим, які пройшли конкурс на вакантні посади державної служби про державну службу, або чинним державним службовцям, що погодилися пройти процедуру конкурсного добору, за рахунок бюджетного фонду доплат, який формується за рахунок донорської допомоги;
  3. доплати державним службовцям категорії “В” повинні відбуватися за рахунок економії фонду оплати праці, що відбудеться завдяки реорганізації та оптимізації апаратів, електронізації документообігу тощо. Також велика частина повноважень держслужбовців перейде до службовців органів місцевого самоврядування в рамках реформи децентралізації.

На жаль, існують обґрунтовані побоювання, що противники реформи спробують зробити все, щоб відтермінувати вступ в дію надважливого закону “Про державну службу”. Саме тому Реанімаційний Пакет Реформ, Центр політико-правових реформ, Творчий центр ТЦК та ГП “Нова країна” наполягають на неприпустимості відтермінування набрання чинності закону і закликають фракції українського парламенту, Президента та міжнародних партнерів України захистити одну із найважливіших реформ пост-майданної України.

c

ВГОРУ