Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Експерти РПР зазначають, що Конституційний законопроект Президента потребує істотного доопрацювання

Експерти РПР зазначають, що Конституційний законопроект Президента потребує істотного доопрацювання

Центр політико-правових реформ, провідні експерти якого входять до групи РПР поКонституційній Реформі, оприлюднив висновок групи науковців та громадських експертів щодо законопроекту про внесення змін до Конституції України, поданого Президентом П.Порошенко. Експерти відзначаються як позитивні, так і негативні аспекти законопроекту, однак загальний висновок полягає у необхідності його істотного концептуального та техніко-юридичного доопрацювання. 

У підготовці висновку взяли участь Ігор Коліушко (Голова Правління Центру політико-правових реформ, головний експерт групи РПР з Конституційної Реформи), Володимир Василенко (Надзвичайний і Повноважний Посол України, представник України в Раді ООН із прав людини у 2006-2010 роках, доктор юридичних наук), Сергій Головатий (член Міжнародної асоціації конституційного права, екс-Міністр юстиції України, доктор юридичних наук) та інші фахівці.

Експерти вважають, що підготовка законопроекту не відповідає критеріям прозорості, публічності, правничої грамотності. «Досвід сталих демократій свідчить, що тексти конституції чи поправок до неї мають готувати визнані та незаангажовані фахівці-конституціоналісти. Це є запорукою підготовки виваженого та грамотного проекту, а також однією із ключових передумов для суспільної довіри і підтримки конституційної реформи» – сказано у висновку. Президенту також радять залучати громадянське суспільство до справи конституційної реформи.

Нагадаємо, Президент подав до Верховної Ради законопроект про внесення змін до Конституції 26 червня. 3 липня Верховна Рада включила його до порядку денного. Хто готував текст законопроекту – невідомо. Відомо лиш, що ніхто із визнаних конституціоналістів не залучався до роботи над ним. Громадське обговорення законопроекту також не проводилося.

У висновку зазначено, що запропоновані законопроектом зміни є достатніми для створення конституційної основи для децентралізації владних повноважень. Водночас, фахівці зазначають, що у положеннях, спрямованих на децентралізацію, допущено цілу низку недоліків, які можуть спричинитися до істотних проблем у функціонуванні публічної влади в Україні. Найбільше застережень викликає повне скасування місцевих державних адміністрацій та запровадження представників Президента, у призначенні який Кабінет Міністрів участі не бере.

Врегулювання у розділі про місцеве самоврядування питання статусу мов поставить під сумнів легітимність конституційної реформи, – стверджують експерти. Це буде порушенням порядку внесення змін до Конституції, адже питання мови може врегульовуватися виключно у Першому розділі Конституції, для якого встановлений особливий порядок внесення змін.

Фахівці проаналізували не лише те, що є в законопроекті, а й те, чому там немає відповідей щодо низки актуальних проблем. Для прикладу, немає пропозиції змін, необхідних для запровадження обов’язкової юрисдикції Міжнародного кримінального суду (Гаазького трибуналу), не вирішена проблема обмеження депутатської недоторканості та деякі інші питання.

З повним текстом Висновку експертів можна ознайомитись за посиланням:

Висновок щодо законопроекту про внесення змін до Конституції України

ВГОРУ