Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти РПР закликають Уряд запровадити пряму виплату грошових субсидій на житлово-комунальні послуги

Експерти РПР закликають Уряд запровадити пряму виплату грошових субсидій на житлово-комунальні послуги

Закон України “Про житлово-комунальні послуги” передбачив запровадження прямої грошової виплати житлових субсидій і пільг громадянам з 1 січня 2019 року.

Щороку з державного бюджету витрачають 50-70 млрд грн на виплату субсидій населенню. Провівши монетизацію цих коштів і надавши домогосподарствам вибір – вкладати їх в енергоефективні заходи чи сплачувати за спожиті послуги – Кабінет Міністрів України зможе надати більш ефективну підтримку незахищеним верствам населення.

Експерти групи Реформа енергетичного сектору коаліції Реанімаційний Пакет Реформ наголошують, що монетизація субсидій на житлово-комунальні послуги має відбуватися з дотриманням базових принципів: 1) субсидія виплачується в грошовій формі; 2) функції держави виконують виключно її виконавчі органи; 3) при призначенні житлової субсидії застосовуються соціальні нормативи.

Однак, до сьогодні Кабінет міністрів не ухвалив постанову, яка би передбачала реалізацію цих базових принципів. Водночас дискусія переведена в площину «видавати людям гроші на руки чи на картки». При цьому в колі учасників процесу соціального захисту, крім держави і отримувачів субсидій, досі залишаються інші учасники. Уряд продовжує покладати адміністрування та виконання функцій соціального захисту на виконавців житлово-комунальних послуг та ОСББ. Це неприпустимо та суперечить законам, які регулюють їхню діяльність.

Реальна монетизація має звільнити виконавців комунальних послуг та ОСББ від кредитування держави за її соціальними зобов’язаннями та виконання ними будь-яких дій в сфері соцзахисту. Пряма грошова субсидія – від держави до її отримувача – значно спростить управління всією системою субсидій на житлово-комунальні послуги.

Для отримувача субсидій перевага прямої монетизації очевидна: він сам приймає рішення про використання отриманих державних коштів і одержує справедливу вигоду в разі досягнення ним «економії» споживання. Пряма монетизація стимулює отримувача впроваджувати енергоефективні заходи, бо отримана економія може слугувати джерелом покриття витрат на їх впровадження.

Експерти групи Реформа енергетичного сектору коаліції РПР застерігають від запровадження монетизації як короткострокового експерименту, який можуть згорнути після президентських виборів. Такі дії дискредитують реформу та посилюють суспільну недовіру до рішень влади.

Натомість закликаємо Кабінет Міністрів України на найближчому засіданні ухвалити постанову, яка запровадить пряму виплату грошових субсидій на житлово-комунальні послуги на постійній довгостроковій основі.

ВГОРУ