Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти РПР закликають уряд та парламент скасувати обмеження під час валютно-обмінних операцій

Експерти РПР закликають уряд та парламент скасувати обмеження під час валютно-обмінних операцій

Існування обов’язкового внеску до Пенсійного фонду з операцій купівлі іноземної валюти – один з основних факторів тінізації валютно-обмінних операцій населення, разом із готівковими обмеженнями НБУ.

З часу його запровадження, навесні 2014 року, обсяг зареєстрованої Нацбанком (з видачою відповідної квитанції) купівлі готівкової валюти в населення скоротився в Україні майже в 30 разів: в середньому до $50,5 млн за місяць протягом січня-серпня 2016 року.

На початку червня 2016 року група народних депутатів зареєструвала проект закону Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо сприяння детінізації валютно-обмінних операцій (№4741). Законопроект передбачає скасування пенсійного збору з транзакцій по купівлі валюти та відміну їх паспортизації.

Експерти групи Реформа фінансового сектора та пенсійної системи Реанімаційного Пакету Реформ підтримують цю законодавчу ініціативу та закликають Кабінет міністрів та народних депутатів внести документ до бюджетно-податкового пакету.

Окрім того, експерти наголошують на необхідності НБУ продовжити політику пом’якшення готівкових обмежень. Зокрема, збільшити поріг разової купівлі іноземної валюти з 12 тис. до 150 тис. гривень.

Потенційний виграш від скасування збору в Пенсійний фонд, а відповідно — скорочення неофіційного ринку, матимуть усі основні гравці: уряд, національний та комерційні банки, легально працюючі підприємства, населення.

Зокрема, мінімізується шахрайство та прибирається основа для роботи неофіційних/незареєстрованих пунктів обміну валюти. Негативний ефект для бюджету становить лише 310 млн грн, якщо виходити з обсягів офіційної купівлі готівкової валюти населенням в Україні за останні 12 місяців. Це лише 0,21% дефіциту Пенсійного фонду України, який фінансується з Державного бюджету.

Експерти РПР також вважають, що ці втрати можуть бути компенсовані зростанням прибутковості банків, у тому числі державних, адже детінізація ринку дозволить їм повернути собі частку у валютно-обмінному бізнесі. Про це свідчить і попередній досвід відміни пенсійного збору з купівлі готівкової валюти, що відбувся 2011 року в Україні.

У зв’язку з цим, громадськість звертається до Кабінету Міністрів та народних депутатів з вимогою – внести проект закону про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо сприяння детінізації валютно-обмінних операцій до бюджетно-податкового пакету для якомога швидшого голосування.

Експерти групи

по реформуванню фінансового сектора та пенсійної системи

Реанімаційного Пакету Реформ

 

ВГОРУ