Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти РПР закликають Уряд до повної монетизації житлових субсидій

Експерти РПР закликають Уряд до повної монетизації житлових субсидій

Позначки:

Досі чинна система надання і відшкодування пільг і житлових субсидій в Україні передбачала ситуацію, при якій громадяни отримували не живі кошти із державного бюджету, а “знижки” від “надавачів послуг”. А надавачі вже, в свою чергу, пред’являли суми наданих пільг і субсидій до відшкодування органам соціального захисту населення. І чекали на таке відшкодування від двох місяців до року, і навіть більше. Така система ґрунтувалася радше на суспільному консенсусі, ніж на нормах законів і економічній логіці.

Ця далеко не ідеальна система працювала до кінця 2017 року. Але 1 січня 2018 року набрали чинності зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 4 березня 2002 р. № 256, якою затверджено “Порядок фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету”. Він зобов’язав усіх “надавачів послуг”, якщо вони хочуть отримати відшкодування за вже надані й ті, що будуть надані, споживачам пільги та субсидії, відкрити “поточні рахунки із спеціальним режимом використання в органах Казначейства”.

При чому, Кабінет Міністрів України не лише вимагає відкриття казначейських “спецрахунків” для отримання відшкодування за надані пільги і субсидії, але й обмежує свободу розпорядження коштами, отриманими як таке відшкодування. А встановлений наказом Мінфіну від 4 січня 2018 року строк для використання коштів протягом 5 днів викликає серйозні сумніви, що виконавці комунальних послуг дійсно встигнуть цими коштами розпорядитися. Складається ситуація, коли держава фактично “позичила” кошти у підприємств (за їхній рахунок «надала» пільги і субсидії громадянам), а потім висунула такі умови для повернення цих коштів підприємствам, виконати які завідомо неможливо.

Варто наголосити, що цей порядок формально не поширюється на ОСББ. Адже об’єднання співвласників багатоквартирного будинку є не є суб’єктом господарювання і не є виконавцем житлово-комунальних послуг взагалі. Тобто ОСББ не має ні формально-юридичних підстав, ні економічного сенсу враховувати в розрахунках зі співвласниками суми наданих державою пільг і призначених державою субсидій.

Яка ж ситуація складається довкола пільговиків і отримувачів субсидій, які є співвласниками багатоквартирних будинків? Слід усвідомити, що і пільги і житлові субсидії є видом адресної державної соціальної допомоги конкретному громадянину – і аж ніяк не “подарунком” з державного бюджету “надавачеві послуг” чи ОСББ. Це – кошти конкретної людини, а не ОСББ чи ЖЕКу. Держава зобов’язалася надати їх громадянину певної пільгової категорії, а не ОСББ, отже й повинна забезпечити виплату цих коштів безпосереднбо такому громадянину. Місцю ОСББ, з огляду на його статус, у цій процедурі немає.

Враховуючи вищезазначене, експерти групи “Реформа енергетичного сектору” РПР закликають голів правлінь ОСББ не піддаватися паніці та можливому тиску, не відкривати казначейських рахунків, і з січня 2018 року формувати квитанції на повну суму внесків, без урахування пільг і субсидій, а також повідомити співвласників, що вирішувати усі питання щодо отримання соціальних виплат варто в управлінні соціального захисту.

Водночас експерти вимагають:

1) зобов’язання держави з виплати ОСББ відшкодування за надані в 2017 році пільги та житлові субсидії – виконати на умовах, на яких держава ці зобов’язання узяла 2017 року: тобто, на поточні рахунки ОСББ, без складання будь-яких додаткових «реєстрів» чи інших умов і обмежень;
2) провести реальну монетизацію пільг і субсидій на управління багатоквартирним будинком з січня 2018 року – забезпечити виплату пільг і субсидій у грошовій формі безпосередньо пільговикам і отримувачам житлових субсидій;
3) Уряду терміново публічно пояснити суспільству ситуацію, яка склалася, та заходи, яких він вживатиме для її розв’язання.

ВГОРУ