Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти РПР закликають провести повторне друге читання законопроекту щодо регульованих ринків та деривативів та узгодити питання, які виникли у учасників ринку

Експерти РПР закликають провести повторне друге читання законопроекту щодо регульованих ринків та деривативів та узгодити питання, які виникли у учасників ринку

13 березня представники Реанімаційного Пакету Реформ, Комітету Верховної Ради України з питань фінансової політики і банківської діяльності, Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (надалі – НКЦПФР), Української біржі та Професійної асоціації учасників ринків капіталу та деривативів (ПАРД) на круглому столі обговорили потенційний вплив на стан справ на фінансовому і товарному ринках України законопроекту №3498 «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України (щодо регульованих ринків та деривативів)», який знаходиться на порядку денному Верховної Ради на 14 березня 2017 року.

Усі без винятку учасники обговорення погодилися з тим, що законопроект №3498 вносить цілу низку корисних змін, таких як більш досконале регулювання ринків похідних фінансових інструментів (деривативів) та товарних ринків, і його необхідно прийняти. Крім того, експерти РПР повністю поділяють бажання регулятора вдосконалити законодавство та регулювання, посилити інституційну спроможність та фінансову незалежність НКЦПФР, забезпечити належний нагляд і позбутися «сміттєвих» паперів та схемних угод.

Водночас, експерти наголошують на тому, що проект залишає поза увагою кілька концептуальних і технічних питань, важливих для функціонування ринку на даному етапі його розвитку. Ці питання можуть бути врегульовані, якщо проект пройде повторне друге читання, перед яким регулятор та учасники ринку зможуть належним чином обговорити та опрацювати найбільш дискусійні положення, зокрема:

На думку НКЦПФР, повноцінний нагляд та своєчасність рішень може забезпечити тільки виведення її нормативних актів з-під державної реєстрації Міністерством юстиції, яке забезпечить незалежність регулятора, за прикладом Національного банку та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Цю думку поділяють депутати профільного комітету.

На думку ж експертів та учасників ринку, операційна незалежність регулятора – важлива та потрібна складова нормально функціонуючого ринку, але на даному етапі розвитку НКЦПФР (особливо з урахуванням розширення повноважень на регуляцію товарних ринків) не має достатньої інституційної спроможності, належної кількості високопрофесійних фахівців та може потребувати юридичної допомоги Мінюсту.

Реанімаційний Пакет Реформ пропонує окремо розглянути питання, що викликають найбільші побоювання експертів та учасників ринку (розмір капіталу тощо), і до повторного другого читання знайти компроміс – наприклад, врегулювати найгостріші питання на рівні законів заміть підзаконних актів.

На думку експертів, це недоцільно для таких нерозвинених ринків, як український, оскільки тягне за собою суттєві адміністративні витрати на фоні мізерних, у порівнянні з європейськими, оборотів.  При цьому, в багатьох розвинених країнах та країнах, що розвиваються, заборони на виконання біржею функцій Центрального контрагента немає. Прикладами успішних бірж, які самостійно виконують функції клірингу, є Chicago Mercantile Exchange (США), Korea Exchange (Корея), BOVESPA (Бразилія) та інші.

НКЦПФР стверджує, що ухвалення вищеназваної норми приведе українське законодавство у відповідність до європейських директив. Експерти РПР, натомість, закликають законодавців знайти юридичну можливість її відтермінування або взагалі відмови від її імплементації в рамках виконання Угоди про Асоціацію з ЄС.

З інших технічних проблемних питань, які потребують узгодження, але не мають критично важливого значення для учасників ринку, експерти наголошують на таких:

Реанімаційний Пакет Реформ зацікавлений у розвитку законодавства в сфері регулювання ринку капіталу і найскорішій реалізації реформ у фінансовому секторі. Зважаючи на викладені вище аргументи, експерти РПР з питань реформування фінансового сектору та пенсійної системи закликають Верховну Раду врахувати пропозиції учасників ринку та знайти компромісні рішення, які дозволять досягти балансу інтересів у цій галузі.

ВГОРУ