Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти Реанімаційного Пакету Реформ закликають уповноважені органи влади вжити термінових заходів для забезпечення енергетичної незалежності України

Експерти Реанімаційного Пакету Реформ закликають уповноважені органи влади вжити термінових заходів для забезпечення енергетичної незалежності України

Процес блокади поставок вугілля з окупованих територій виніс назовні основну проблему української енергетики – залежність від суб’єкта військової агресії щодо України у забезпеченні держави стратегічним енергоресурсом. Громадськість високо цінує рішучість влади щодо підтримки вимог учасників блокади про припинення торгівлі та обміну з окупантами і в якості наступного кроку очікує створення дієвих стимулів для диверсифікації джерел закупівлі вугілля генеруючими компаніями.

Експерти групи Реформа енергетичного сектору стоять на захисті спільних інтересів держави та громадян, орієнтуючись на стабільний проєвропейський напрямок розвитку України. З метою забезпечення незалежності від поставок антрацитової групи вугілля ми пропонуємо втілити наступні кроки до початку наступного опалювального сезону.

Раді національної безпеки і оборони України:

  1. Забезпечити прийняття рішення, що дозволить проводити закупівлю імпортного вугілля виключно на відкритих тендерах.
  2. Забезпечити диверсифікацію генеруючими компаніями постачання вугілля (не менше 30% від загального об’єму) з територій (країн), які не є сторонами збройного конфлікту та військової агресії проти України.

Уряду:

  1. Забезпечити контроль відповідності джерел постачання вугілля тим, що зазначені під час його продажу, із щомісячною публікацією результатів перевірок, а також джерел та об’ємів поставок на сайті Міненерговугілля.
  2. Провести розслідування щодо бездіяльності посадових осіб Міненерговугілля в частині формування змін до нормативно-правових актів по введенню ренти на вугілля українського видобутку та формування стратегічних запасів вугілля Держрезерву після введення формули Роттердам+ для розрахунків вартості вугілля в тарифі електроенергії.

Регулятору (НКРЕКП):

  1. В тарифі на електроенергію розділити вугілля українського та іноземного походження.
  2. Для вугілля українського походження всіх марок ввести формулу, що враховує його вартість і не створює надприбутки. Допустимим варіантом є формула вигляду [ Api2]* [коефіцієнт калорійності].
  3. Для вугілля іноземного походження ввести формулу, що покриватиме ціну його закупівлі та доставки. Допустимим варіантом є формула вигляду [Api4] + [вартість доставки з порту Роттердам] / 2.
  4. Ввести безпекову квоту (надбавку в тарифі), що видається за купівлю дефіцитних марок вугілля на території, підконтрольній українському уряду, або за імпорт з країн, що не є сторонами військової агресії щодо України. Така надбавка стимулюватиме енергогенеруючі компанії диверсифікувати джерела поставок вугілля.

Експерти групи Реформа енергетичного сектору запрошують уповноважені державні органи до обговорення запропонованих кроків і наголошують, що конструктивний діалог, навіть у випадку певних розбіжностей у поглядах між владою та громадськістю, є необхідним для напрацювання та подальшого відстоювання спільної чіткої позиції. Експерти групи Реформа енергетичного сектору Реанімаційного Пакету Реформ готові супроводжувати процес втілення реформи фаховими оцінками та адвокаційною підтримкою.

ВГОРУ