Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Експерти пропонують створити антикорупційний суд

Експерти пропонують створити антикорупційний суд

Україна виконала всі антикорупційні зобов’язання перед Євросоюзом і тепер матиме безвізовий режим з ЄС. Про це повідомили експерти по боротьбі з корупцією на медіа-сніданку “Пан або пропав: Як впроваджується антикорупційне законодавство в Україні?”. Учора було обрано ще двох співкерівників Національного агентства з питань запобігання корупції – експерта РПР Руслана Рябошапку та адвоката Руслана Радецького. Таким чином, НАЗК може розпочати свою роботу. Нагадаємо, що основою роботи Агентства стануть декларації про доходи та витрати.

a

Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна, член Ради РПР пояснює, що саме будуть декларувати:

Це нерухомість, у тому числі незавершене будівництво; рухоме майно (машини, годинники, картини, брендовий одяг), вартість якого перевищує 100 мінімальних зарплат; цінні папери (акції, облігації, чеки, які належать декларанту або членам його сім’ї; бізнеси, кінцевим бенефіціарним власником яких є декларант або члени його сім’ї; видатки, тобто все, що коштує більше 50 мінімальних зарплат; нематеріальні активи (зарплата, роялті, проценти по вкладах, гонорари, дивіденди, страхові виплати, благодійна допомога, пенсія, доходи від відчуження цінних паперів та корпоративних прав); подарунки, вартістю на момент отримання від 5 мінімальних зарплат; кошти (готівкові та банківські вклади), якщо їх більше за обсяг в 50 мінімальних зарплат; зобов’язання (кредити, страховки), якщо їхній обсяг більший за 50 мінімальних зарплат; робота за сумісництвом, акції, а також входження до керівного складу громадських, благодійних організацій, професійних об’єднань.

Варто зауважити, що адміністративна відповідальність наступає, починаючи з розходжень між задекларованим та фактично наявним більшими за 100 мінімальних зарплат і до 250 “мінімалок” (наразі це 137 800 гривень), а кримінальна – починаючи з розходжень між задекларованим та фактично наявним більше як у 250 мінімумів – 344 500 гривень. За словами Хмари, за брехню в деклараціях передбачено 2 роки ув’язнення.

Система е-декларацій вже працює, декілька народних депутатів уже скористались нею в тестовому режимі. Однак експерти передбачають, що невдовзі парламентарі почнуть бідкатися, що мовляв не встигли заповнити, сервіс заскладний, сама система нестабільна, а правоохоронні органи залежні.

Утім ми як представники громадськості та міжнародні партнери будуть контролювати процес, аби в деклараціях були чесні дані і в Україні запанувала культура підзвітності,
– додає Хмара.

Агентство не буде силовим відомством, для цього в країні є Національне антикорупційне бюро. Його завдання – створити таку систему, яка б допомагала НАБУ “знаходити героїв” його розслідувань навіть у випадку, якщо злочин (приміром, хабар) не зафіксований. Однак досудового розслідування та спецпрокуратури замало, необхідний запуск ще окремого суду, який займатиметься виключно справами, пов’язаними з корупцією.

s

Це має бути антикорупційний суд або окрема судова палата. По-перше, тому, що зараз суддя має можливість знищити будь-яке розслідування, адже може не надати дозвіл на прослуховування, розшук, доступ до банківської таємниці. По-друге, суддя може нівелювати справу в суді,
– наголошує голова правління Центру протидії корупції, член Ради РПР Віталій Шабунін.

За адвокацію питання, пов’язаного зі створенням такого суду експерти візьмуться найближчим часом.

d

Процес його створення буде нелегким. Ярослав Юрчишин, керівник адвокаційного відділу РПР зазначає:

В іншій країні на це пішло б півроку, а ми півроку тільки боротися будемо, а потім вже почнемо створення. У нас вже є випадки, коли судді просто «завалюють» справи, якісно підготовлені в Національному антикорупційному бюро. Утім я оптимістично налаштований, адже Україна рухається в правильному шляху щодо побудови моделі органів, які покликані долати корупцію.

f

ВГОРУ