Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Експерти пропонують Антикорупційну стратегію України до 2017 року

Експерти пропонують Антикорупційну стратегію України до 2017 року

Команда Transparency International Україна підготувала дуже нагальний законопроект про засади Антикорупційної політики (Антикорупційну стратегію) в Україні на 2014-2017 рр.

Ця стратегія охоплює ключові сфери організації влади та впливу на процеси ухвалення суспільних рішень.  Документ доступний  для перегляду та коментування.

Чому це важливо?

Національна антикорупційна стратегія на 2011-2015 роки, затверджена Указом Президента України у жовтні 2011 р. показала свою повну недієздатність, як така, що не відповідає міжнародним стандартам та не є ефективним інструментом антикорупційної політики.

В Україні практично відсутня стратегія протидії корупції, яка б враховувала гостроту проблеми та актуальну ситуацію. І це при тому, що саме корупція була однією із головних  причин масових протестів в нашій державі наприкінці 2013 р. – на початку 2014 р.

Відсутність  політичної волі щодо ефективної протидії корупції призвело до значного погіршення ситуації, деградації низки державних інститутів, підтримання корупційних дій значною кількістю громадян.

Що ми пропонуємо?

У зв’язку з цим вкрай необхідно якомога швидше ухвалити нові засади державної антикорупційної політики, які визначатимуть першочергові заходи із запобігання та протидії корупції. На погляд Transparency International Україна таким документом має стати Антикорупційна стратегія. Вона має бути прийнята у вигляді закону, адже в  такому випадку документ матиме обов’язковий характер для всіх органів влади, а її контроль буде здійснюватися на найвищому державному рівні.

Саме з цією метою експерти Transparency International Україна розробили законопроект про Засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційну стратегію) на 2014 – 2017 роки.

Як долучитись?

Протягом березня 2014 року Transparency International Україна проводить широкі консультації з громадськістю щодо змісту та пріоритетів Стратегії. Пропозиції можна надавати як в коментарях, так і надсилаючи їх безпосередньо на електронну адресу організації strategy@ti-ukraine.org.

Експерти обговорили законопроект про Антикорупційну стратегію України на 2014-2017 рр., запропонували низку пропозицій по її вдосконаленню та звернулись до Парламенту: чимшвидше ухвалити документ у вигляді відповідного закону.

Transparency International Україна спільно з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією та Програмою розвитку ООН в Україні провела експертне обговорення законопроекту про Антикорупційну стратегію України. В обговоренні взяли участь експерти від влади, бізнесу та антикорупційних громадських організацій. Жваву дискусію викликали окремі пункти документу, адже кожен експерт мав можливість додати свої зауваження та рекомендації щодо вдосконалення стратегії. «Вперше подібний масштабний документ розроблено у такій тісній взаємодії громадськості з офіційними антикорупційними інституціями, – наголосив Віктор Чумак, голова Комітету ВРУ з питань боротьби з організованою злочинністю та корупцією. – Саме тому дана стратегія має на меті не лише вирішити назрілі в українському суспільстві корупційні проблеми, але й врахувати  чисельні міжнародні рекомендації».

Темп, який взяли уряд, Міністерство юстиції та профільний парламентський Комітет у розробці антикорупційних реформ – дуже високий, вважає Олексій Хмара, виконавчий директор Transparency International Україна: «Майже щотижня з’являються нові законопроекти, деякі з них приймаються. Але баченням повної картини того, куди ми рухаємося в антикорпуційній политиці, володіють лише декілька експертів від уряду та громадськості. Саме тому сьогодні так необхідний узагальнений стратегічний план антикорупційного реформування держави, закріплений на законодавчому рівні і обов’язковий для виконання всіма органами влади», – повідомив він.

Як підкреслив Руслан Рябошапка, заступник міністра юстиції України, подібний затверджений документ потрібен Україні чимшвидше: «Фінансові інституції, які надають Україні технічну допомогу, хочуть вже зараз бачити реальне виконання нашою державою міжнародних зобов’язань та розуміти довгострокову перспективу реформ. Подібна cтратегія – це найбільш консолідована «дорожня карта» з виконання міжнародних рекомендацій у сфері протидії корупції. Її прийняття сьогодні таке ж важливе і необхідне, як створення Антикорупційного бюро».

Запропонована Антикорупційна стратегія – це план дій з вирішення нагальних  проблем, що існують наразі у сфері протидії корупції. Експерти окреслили їх наступним чином: необхідність створення координуючого антикорупційного органу та превентивного механізму запобігання корупції; потреба в системі оцінювання стану корупції в державі та в проведенні освітніх інформаційних кампаній; відсутність політики запобігання конфлікту інтересів та контролю за змістом майнових декларацій посадовців; необхідність розкриття реєстру корупціонерів та розвитку електронних закупівель, тощо. Ці проблеми актуальні вже багато років, адже антикорупційні ініціативи колишньої влади лишалися декларативними. Як повідомив  представник урядового уповноваженого з питань антикорупційної політики Сергій Яременко: «Діюча державна антикорупційна програма, що була прийнята в листопаді 2011 року навіть з урахуванням нової редакції від 15 січня 2014 року – менш ефективна ніж запропонована стратегія антикорупційних реформ».

Позитивно Антикорупційну стратегію оцінила й Анна Дерев’янко, виконавчий директор Європейської бізнес-асоціації: «Дана стратегія є рамковою і передбачає великий обсяг нормотворчої діяльності. Бізнес готовий долучатися до нормотворення, а також надавати будь-яку можливу підтримку. Нам імпонують розділи про дерегуляцію економіки та протидію корупції в судовій гілці влади, адже саме корумпованість цих напрямків зводить нанівець іноземні інвестиції в Україну». Найпершим показником успішності реалізації програми має стати пожвавлення економічної ситуації та збільшення інвестицій в Україну, вважає представниця бізнесової спільноти.

Під час обговорення стратегії прозвучало кілька дискусійних питань: про створення одного антикорупційного органу, в якому б було поєднано превентивну та розслідувальну функції; пропозиція безпосередньо в документі навести перелік корупційних злочинів та посилити відповідальність за них; внести зміни в статтю 370 Кримінального кодексу України щодо провокації в отриманні неправомірної вигоди, а також ідея окремо прописати механізми щодо запобігання корупції в органах прокуратури.

Всі пропозиції експертів були уважно занотовані та взяті на вивчення для можливого врахування. Очікується, що оновлений варіант стратегії буде доступним вже у середині травня. Після його погодження з експертами законопроект про Антикорупційну стратегію буде передано на реєстрацію та голосування у Верховну Раду України.

Нагадаємо, проект Закону України «Про засади державної антикорупційної політики в Україні (Антикорупційну стратегію) на 2014-2017 роки» підготували експерти Transparency International Україна в партнерстві з Комітетом Верховної Ради України з питань боротьби з оргзлочинністю та корупцією, а також Міністерством юстиції України.  У документі визначено комплекс першочергових заходів, спрямованих на зменшення рівня корупції в Україні та формування базису для подальших антикорупційних реформ.

Оновлена версія проекту Антикорупційної стратегії стане доступною після 15 травня для перегляду та завантаження (українською й англійською мовами) на сайті ТІ Україна,  http://ti-ukraine.org/.

ВГОРУ