Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти групи Реформа енергетичного сектору РПР закликають депутатів терміново проголосувати за закон про НКРЕКП, який гарантуватиме прозорість роботи комісії

Експерти групи Реформа енергетичного сектору РПР закликають депутатів терміново проголосувати за закон про НКРЕКП, який гарантуватиме прозорість роботи комісії

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, була створена, а її члени призначені відповідним Указом Президента, в той час, коли функції, повноваження та механізм призначення членів цієї комісії мають бути закріплені спеціальним законом.

За весь час існування комісії Верховна Рада не змогла прийняти закон, який би врегульовував її діяльність, робив рішення прозорими, а також гарантував відкритий конкурс для кадрових призначень.

В то же час, ціна рішень, які ухвалюються нацкомісією, – дуже висока. За оцінками самого регулятора, обсяг ринку нафти і газу становить 233 млрд грн, електроенергії — 126 млрд грн, тепла — 22 млрд грн, водопостачання та водовідведення — 10 млрд грн. Саме тому, регулятор повинен стримувати інтереси монополістів, знаходячи баланс між потребами постачальників і споживачів.

Щоби це відбулося, слід ухвалити законодавство про НКРЕКП, яке відповідатиме європейським директивам. Регулятор має отримати політичну, функціональну та фінансову незалежність, чіткі вимоги до професійності очільників та працівників, прозорість в роботі, громадський контроль та незалежний аудит фінансів.

16 червня очікується голосування Верховної Ради за законопроект №2966-д «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (НКРЕКП).

Експерти енергетичної групи Реанімаційного Пакету Реформ звертають увагу, що, в умовах стрімкого підвищення цін і тарифів для населення та сподівання бізнесу у встановленні стабільних правил гри на енергетичних ринках, прийняття закону є завданням №1 в пакеті реформ ринків енергоресурсів.

На цьому наголошує і Європейський Союз. Ухвалення законопроекту – одна з умов для отримання другого траншу макрофінансової допомоги розміром 600 млн євро, яку Україна досі не виконала.

НКРЕКП, діяльність якої до сих пір не регулюється спеціальним законодавчим актом, приймає рішення по ринках з річним обігом коштів 400 мільярдів гривень. І хоча одним з основних завдань органу є захист прав споживачів, його дії часто можна трактувати як такі, що приймаються на користь монополістів. Щоб Комісією враховувався баланс між потребами споживачів, постачальників послуг та природніх монополій, вона має діяти у відповідності до європейських норм, бути незалежною політично, фінансово та функціонально,

 – коментує ситуацію експерт Реанімаційного пакету реформ Тетяна Бойко.

Повноцінне реформування ринків газу та електроенергії неможливе без прийняття закону про незалежного регулятора. Попри те, що з жовтня минулого року запроваджено ринок природного газу за новою моделлю, проводиться реформа з лібералізації ринку електроенергії, встановлюються нові тарифи для споживачів, ці кроки не будуть сприйматись, ні населенням, ні бізнесом без контролю процесу зі сторони оновленої, дійсно незалежної регуляторної комісії.

Експерти наголошують, що попри розходження в оцінці окремих положень законопроекту (таких як процедура формування Конкурсної комісії, кваліфікаційні вимоги до Членів Комісії, процес їх ротації), парламент не може зробити заручниками політичних питань інші позитивні напрацювання законопроекту. Зокрема це стосується: заборони на будь-який незаконний вплив на регулятора (ст.5), чіткої процедури оприлюднення проектів рішень та протоколів засідань (ст.14), вимоги до відкритого обговорення проектів рішень регулятора (ст.16) та процедури розгляду скарг та врегулювання спорів (ст.21).

З огляду на це, експерти групи звертаються до депутатів Верховної Ради знайти компроміс щодо неузгоджених питань, не відкладати питання на невизначений термін і прийняти в цілому Законопроект «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг».

 

 

 

Експерти групи

Реформа енергетичного сектору

Реанімаційного Пакету Реформ

ВГОРУ