Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти групи Антикорупційна реформа РПР закликають не підтримувати законопроект, який нівелює відповідальність за брехню в деклараціях та незаконне збагачення

Експерти групи Антикорупційна реформа РПР закликають не підтримувати законопроект, який нівелює відповідальність за брехню в деклараціях та незаконне збагачення

Позначки:

7 лютого Парламентський комітет з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності розглядатиме законопроект 7315, поданий депутатами Я. Безбахом і К. Жеваго у листопаді минулого року. Законопроектом пропонується внести зміни до Кримінального процесуального кодексу України, відповідно до яких починати досудове розслідування незаконного збагачення і декларування недостовірної інформації можна буде лише після виявлення ознак цих злочинів за результатами повної перевірки декларацій.

Експерти РПР переконані, що подібне нововведення негативно вплине на притягнення посадовців до кримінальної відповідальності за вказані злочини.

Повна перевірка декларацій має здійснюватись Національним агентством з питань запобігання корупції. Однак, за 2017 рік НАЗК спромоглось затвердити результати лише 143 перевірок і направити до правоохоронних органів лише 7 матеріалів за їх результатами.

Водночас, лише у досудовому розслідуванні детективів Національного антикорупційного бюро перебуває понад 70 проваджень щодо двох вказаних складів злочинів. Якби положення пропонованого до прийняття законопроекту вже були чинними, таких проваджень в НАБУ практично б не було, що негативно вплинуло б на невідворотність відповідальності за правопорушення, пов’язані з корупцією, яка є принципом, проголошеним в Антикорупційній стратегії.

Втілення запропонованого підходу є негативним і з огляду на те, що виявити незаконне збагачення або брехню в декларації можливо лише в рамках кримінального провадження, проводячи слідчі та негласні слідчі (розшукові) дії, зокрема обшуки, допити, прослуховування тощо. Агентство не має подібних повноважень, а відтак не зможе виявляти такі важливі фактори як, наприклад, фіктивні розлучення або фіктивні позики.

Крім того, у статті 214 КПК буде встановлено особливий підхід до початку розслідування саме цих двох злочинів, що є сумнівним кроком, адже створює небувалий і небезпечний прецедент.

Прийняття законопроекту заблокує початок нових розслідувань незаконного збагачення і декларування недостовірної інформації, суттєво обмежить шляхи виявлення цих злочинів, а також встановить “дослідчу перевірку” з боку НАЗК до внесення відомостей в ЄРДР.

Експерти Антикорупційної групи РПР закликають Комітет Верховної Ради з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності не рекомендувати до прийняття законопроект 7315, а також закликають депутатів-ініціаторів законопроекту відкликати його із Верховної Ради.

 

ВГОРУ