Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Експерти Антикорупційної групи РПР попереджають про намагання певних політсил зірвати процедуру звітування політичних партій

Експерти Антикорупційної групи РПР попереджають про намагання певних політсил зірвати процедуру звітування політичних партій

В умовах реформування політичної системи перед українським політикумом та суспільством формуються нові вимоги до фінансування партій. Кожна отримана та витрачена партією гривня має бути проконтрольована державою та громадськістю. В той же час, деякі політичні сили роблять усе можливе, щоб заблокувати загальнообов’язкове звітування про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру.

Станом на вересень 2016 року звітування політичними партіями виконується не повною мірою, а деякими парламентськими силами відкрито саботується. Така ситуація викликає серйозне занепокоєння членів Антикорупційної групи Реанімаційного Пакету Реформ, адже ці процеси сприяють політичній корупції та можуть мати негативний вплив на отримання Україною безвізового режиму з ЄС.

Минулого тижня Національне агентство з питань запобігання корупції виділило партіям, які представлені у Верховній Раді шляхом подолання 5% бар’єру, 71 млн гривен. Паралельно з цим НАЗК оприлюднило заяву про неналежно оформлені звіти двох парламентських сил: ВО Батьківщина та Опозиційний блок. Це, відповідно, унеможливлює їх фінансування з державного бюджету. Також в Агентстві повідомили, що до цього часу від жодної партії, яка у 2016 році отримала право на щорічне державне фінансування статутної діяльності, не надходила офіційна заява про відмову від фінансування. А отже ВО “Батьківщина” та Опозиційний блок продовжують претендувати на мільйони з державного бюджету, незважаючи на порушення у фінансових звітах.

Проаналізовані експертами центру Ейдос (організація – член громадської коаліції Реанімаційний Пакет Реформ) фінансові звіти партій за І та ІІ квартали 2016 року демонструють низку негативних тенденцій. Зокрема: партії, здебільшого, не показують своїх реальних спонсорів, доходів та видатки; не мають фактичної широкої фінансової підтримки населення, вказують неповні та недостовірні дані, допускають випадкові чи умисні неточності у звітності.

Ще більше занепокоєння викликають зареєстровані у Верховній Раді законопроекти Сергія Капліна (№5084), лідера Соціал-демократичної партії, та Олександра Вілкула (№5087), співголови фракції Опозиційний блок, котрі відверто демонструють політичні наміри відтермінувати дію закону про запобігання і протидію політичній корупції, зробити закритою інформацію про спонсорів партій, а також скасувати державне фінансування політичних сил.

У зв’язку з цим Антикорупційна група РПР вимагає:

ВГОРУ