Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Економічні виклики зростають, хоча економіка все ще стійка

Економічні виклики зростають, хоча економіка все ще стійка

Економічні виклики зросли в листопаді і надалі збільшуються в грудні з кожною черговою ракетною або дроновою атакою з боку російського агресора. Так, населення та бізнес  стикаються з необхідністю пристосовуватись до графіків виключення електроенергії або ж і до тривалої її відсутності. При цьому дефіцит електроенергії буде з нами щонайменше до квітня-травня. Це означає, що питання стійкості економіки залишається відкритим.

За оцінкою експертів ІЕД темпи падіння в усіх секторах економіки пришвидшились в листопаді, хоча ситуація у першій половині місяця поліпшувалась. Однак все змінилось внаслідок ударів росіян по енергетичній інфраструктурі в другій половині листопада. Особливо болісним був удар 23 листопада, після якого зупинились багато підприємств. За даними ГМК-Центру підприємства металургії взагалі не працювали кілька днів, а аварійне відключення електроенергії на ряді з них призвели до зупинки доменних печей, які важко запустити. Також зупинялись і підприємства молочної галузі та ряд великих пекарень, які раніше були більш стійкими до наслідків російських ударів. Це стосувалось і інших підприємств харчової та легкої промисловості, чий випуск в попередні місяці почав відновлюватись завдяки збільшенню попиту.

Відповідно до опитування бізнесу, яке щомісяця проводить ІЕД, саме відключення електроенергії очолило рейтинг перешкод для діяльності підприємств. Індекси виробництва та продажів впали, хоча поки що це передусім свідчить про призупинення відновлення виробництва порівняно з попереднім місяцем. Однак питання стійкості компаній залишається відкритим. 

Для продовження діяльності підприємства запроваджують нові графіки роботи, зокрема переходять на нічну роботу. Також компанії різних секторів економіки, як промислові, так і аграрні і ті, що надають послуги закуповують генератори, щоб продовжити свою діяльність. Водночас електроенергія з генератора коштує дорожче, і її вартість буде перекладено передусім на споживача. Відповідно у 2023 році, якщо продовжаться тривалі відключення електроенергії, внесок електроенергії у споживчу інфляцію зросте. Поки що експерти ІЕД оцінюють зростання індексу споживчих цін на майже 28% дпр в грудні 2022 року та 20% дпр у грудні 2023 року. Використання генераторів також погіршує торговельний баланс: за наявними даними середньодобовий імпорт дизпалива та бензину в грудні вже на 15-20% вищий за показники листопада. Дорожча електроенергія також погіршує конкурентоспроможність ряду секторів на внутрішньому та зовнішньому ринках. 

Водночас не всі сектори економіки можуть використовувати електрогенератори для продовження своєї діяльності. Тривалі відключення електроенергії можуть спонукати металургійні компанії повністю зупинити виробництво. Так, за даними керівництва «Укренерго» дефіцит електроенергії залишатиметься на рівні 15-20% принаймні до квітня, якщо не буде ще більших руйнувань інфраструктури

Про це свідчать і результати опитування бізнесу, яке проводить ІЕД: невизначеність залишається високою. Водночас бізнес далі досить позитивно дивиться у майбутнє, що може свідчити про його стійкість. Звичайно, що стійкість бізнесу суттєво залежить від стійкості ЗСУ, а також від стабільності міжнародної допомоги Україні.

Олександра Бетлій, провідна експертка Інституту економічних досліджень та політичних консультацій

ВГОРУ