Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Оптимізм в очікуванні (економічного) контрнаступу: тенденції та очікування в березні 2023

Оптимізм в очікуванні (економічного) контрнаступу: тенденції та очікування в березні 2023

У березні економічна ситуація на підприємствах суттєво покращилась, оптимізм керівників підприємств в коротко- й середньо- терміновій перспективі суттєво зріс. Такими є основні результати опитування «Оптимізм в очікуванні (економічного) контрнаступу. Основні економічні тенденції та очікування в березні 2023», проведеного Інститутом економічних досліджень та політичних консультацій в рамках одинадцятої хвилі Нового щомісячного опитування підприємств.

Оцінки поточної фінансово-економічної ситуації та загальноекономічного середовища та очікування четвертий місяць поспіль покращуються, а рівень невизначеності в 6-ти і 3-місячній перспективі продовжує знижуватись. Але в довгостроковій перспективі рівень все ще залишається високим та без змін.

Динаміка змін виробничих показників та очікування на наступні 3 місяці істотно покращились – з 0.32 у лютому до 0.59 у квітні.

Ситуація на підприємствах в березні 2023 порівняно з березнем 2022 істотно покращилась. Відсоток тих, хто вважає ситуацію кращою збільшився з 6% до 41%. Плани щодо наступних двох років залишаються помірно позитивними.

На ринку праці спостерігається зменшення труднощів при пошуку як кваліфікованих, так і некваліфікованих працівників.

Експортна активність також пожвавилась, однак частина експортерів досі не спроможна відновити продажі за кордон.

Водночас стало менше позитивних оцінок державної політики з підтримки бізнесу, але відсоток негативних оцінок не змінився. Як і раніше, бізнес переважно нейтрально оцінює державну політику з підтримки бізнесу.

У рейтингу перешкод перебої з електропостачанням вперше за кілька місяців опустились з першого на друге місце, поступившись зростанню цін на сировину. Частка підприємств, які тимчасово призупиняли роботу через відключення електроенергії скоротилась з 73% в січні до 10% у лютому.

Відповідно у лютому підприємствам вдалося втратити лише 6% загального робочого часу, порівняно із 21% у грудні.

Повний текст дослідження на сайті Інституту економічних досліджень і політичних консльтацій.

ВГОРУ