Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Єгор Стадний – про те, як зміняться українські університети після реформи вищої освіти

Єгор Стадний – про те, як зміняться українські університети після реформи вищої освіти

В ефірі Громадського радіо Єгор Стадний, експерт Центру дослідження суспільства проаналізував законопроект Згуровського, якій нещодавно був прийнятий в першому читанні. Експерт розповів, які зміни чекають на вищу освіту України, якщо законопроект буде прийнято.

Єгор Стадний: «Законопроект змінить докорінно систему вищої  української освіти. Він змінить обличчя університетів, ми матимемо геть інший контроль за якістю освіти…Він вийде на громадський контроль, відкритий контроль, публічний контроль, за участі університетів, Академії наук,  роботодавців, студентів. Ми матимемо відкриті самі університети. Університети муситимуть публікувати на своїх сайтах багато відкритої інформації. В першу чергу для своїх викладачів і студентів».

За словами експерта у разі прийняття законопроекту, вища освіта стане якіснішою, бо університети активно співпрацюватимуть з роботодавцями. «Роботодавці  матимуть доступ до контролю якості освіти. Кожного року на сайтах університетів буде опублікований моніторинг певних принципів якості освіти в університеті, для того щоб абітурієнти мали можливість читати і вибирати куди вступати.

Законопроект пропонує таку новолізацію. Створюватиметься Національне агентство забезпечення якості вищої освіти. Ця структура є громадською за своєю суттю, хоча в неї є гарантоване державне фінансування. Але це не робить її залежною від держави. Воно формується з представників університетів, Академії наук, студентів, роботодавців. Воно матиме свої експертні ради, які займатимуться акредитацією спеціальностей.Тобто мінімум, який має дотримуватись університет буде закріплюватись в міністерстві. Але згідно з того мінімуму ліцензію на відкриття спеціальності буде надавати саме це нацагентство».

Університети намагатимуться підняти планку якості, щоб отримати акредитацію від різних організацій, які є фахівцями в тій чи іншій галузі. Через це може зменшитись кількість вищих начальних закладів, адже багатьом університетам доведеться не мало змінити, щоб пройти акредитацію.

Ще одним позитивним моментом у разі прийняття законопроекту стане те, що університети зможуть вільно запрошувати викладачів з інших країн. І спроститься процедура визнання їхніх дипломів і наукових ступенів в Україні. Цим будуть займатися самі університети, без втручання міністерства. Тож студентам доведеться сильно підтягнути мову, щоб мати можливість прослухати ці лекції.

Також університети здобудуть більше автономії в академічній, адміністративній та фінансовій сфері. Ректора буде вибирати викладацький склад разом із студентами і міністерство буде зобов’язане його затвердити. Науковий ступінь буде надавати виключно університет, без додатковго затвердження міністерства.  Університети зможуть розміщувати свої власні кошти і надходження у державних банках, а не переводити їх через казначейство.

Також Єгор Стадний розповів, що у разі прийняття законопроекту до 2018 року стипендії будуть збільшені до прожиткового мінімуму і будуть виплачуватися 2/3 студентам кожного курсу і кожній спеціальності.  Тобто стипендію матимуть, не ті хто вчиться на 4 і вище,  а ті,  хто є найвищий в рейтингу і становить 2/3 студентів групи, — розповів експерт.

Розшифрувала: Іванка Салига.

ВГОРУ