Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Досягнення та проблеми у фінансовому секторі

Досягнення та проблеми у фінансовому секторі

Декілька днів тому відбулась важлива для реформування фінансового сектору економіки подія – брифінг голови НБУ з приводу рішення правління Національного банку України стосовно можливості розпочати пом’якшення грошово-кредитної політики – знижено облікову ставку НБУ з 30% до 27%. Важливий не стільки відсоток зниження,  скільки якісний сигнал для ринку. Найбільше досягнення – сам підхід до цього питання. Було налагоджено, зібрано, фахово проаналізовано  і агреговано величезну кількість політекономічної та фінансової інформації, починаючи з глобальних ринків та закінчуючи даними по структурі торгівельного балансу. Також важливо, що починають діяти прийняті декілька місяців тому закони «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо розбудови інституційної спроможності Національного банку України» та «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо розбудови інституційної спроможності Національного банку України», які надали інституціональну незалежність НБУ, як гаранта цінової стабільності. Закладено орієнтовний план по рівню інфляції на найближчі роки  – 12% на 2016 рік.

Реформування банківського сектору відбувається швидкими темпами, але воно не може бути цілком успішним без вирішення інших проблем, які знаходяться вже не в банківській сфері. Також потрібно відмітити, що на тому тижні було визначено параметри реструктуризації зовнішнього державного боргу та нарешті стало зрозумілим, які параметри закладати по борговим виплатам у держбюджеті.  Але важлива фінансова проблема – це прийняття Бюджетної резолюції та Державного бюджету на 2016 рік – досі не вирішена. Також ми досі не маємо узгодженої фіскальної політики – обговорення податкової реформи з боку Мінфіну відбувається у закритому режимі. Невчасними також виглядають пропозиції Мінфіну використовувати банки в якості гарантів податкових надходжень.

Залишається не вирішеним складне питання реструктуризації кредитів валютним  позичальникам – фізичним особам. У Парламенті знаходиться у незрозумілому статусі законопроект 1558-1, який тільки посилює проблему, а не вирішує її. Експерти групи по реформі фінансового сектору РПР неодноразово надавали пропозиції щодо вирішення цього питання, в тому числі експертами та народними депутатами було розроблено законопроект  про банкрутство фізичних осіб (№ 2353а), який покликаний на вирішення цієї проблеми та на знизження соціально-психологічної напруги серед позичальників та боржників.

Це далеко не повний перелік досягнень і проблем, що залишаються (зокрема лібералізація валютної політики), але дає певну надію у стабілізації нашої макроекономічної та фінансової діяльності.

 

ВГОРУ