Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Доступні ліки та безоплатні медпослуги: МОЗ розпочало публічні консультації щодо нової Стратегії до 2030 року

Доступні ліки та безоплатні медпослуги: МОЗ розпочало публічні консультації щодо нової Стратегії до 2030 року

МОЗ розробляє оновлену стратегію розвитку сфери охорони здоров’я, яка діятиме до 2030 року. Аби врахувати пропозиції не лише посадовців, а і представників бізнесу, пацієнтської спільноти та лікарів — Міністерство за сприяння Національного Демократичного Інституту, Коаліції Реанімаційний Пакет Реформ та Інституту «Республіка» розпочало низку публічних консультацій щодо пріоритетних напрямів розвитку охорони здоров’я України на майбутні 10 років.

7 грудня експерти та влада шукали рішення, як зробити послуги охорони здоров’я універсальними, тобто доступними кожному українцю. Документ із напрацьованими ідеями буде опубліковано згодом.

«Сьогодні кожен може висловлюватися відверто. Ми хочемо почути ваші ідеї та зворотний зв’язок, врахувати їх у проєкті Стратегії розвитку МОЗ, який буде винесено на розгляд Кабінету Міністрів України», — підсумував мету проведення консультації модератор заходу Віталій Гліжинський, координатор кампаній Інституту «Республіка».

Мета впровадження нової Стратегії МОЗ — сприяти здоровому добробуту громадян через забезпечення справедливого доступу до якості медичних послуг та побудови стійких систем охорони здоров’я.

Олексій Яременко заступник Міністра охорони здоров’я України з питань європейської інтеграції заявив, що Стратегія має стати рушієм реформ:

«Попередня стратегія реформи охорони здоров’я фактично визначила напрями та рухи реформ, і була драйвером значних змін у системі. Ми так само очікуємо, що цей документ буде дороговказом для наших наступників, які впроваджуватимуть реформу охорони здоров’я».

МОЗ виділило три стратегічні пріоритети, які мають слугувати універсальності охоплення послугами охорони здоров’я:

«Універсальність охоплення передбачає, що всі люди мають доступ до послуг, коли вони цього потребують. Мова йде про повний спектр основних медпослуг: від екстреної медичної допомоги до профілактики та зміцнення здоров’я. Для цього необхідно трансформувати систему надання послуг», — пояснив Олексій Яременко.

«Ціль універсального охоплення послуг охорони здоров’я — фінансовий захист пацієнтів. Громадяни не мають фінансувати систему з власної кишені у випадку хвороби. Бо, як відомо, зараз половина витрат у галузі охорони здоров’я йде з коштів пацієнтів», — додав заступник міністра.

На думку представників міністерства, Національна Служба здоров’я Україна має стати ключовим замовником у сфері охорони здоров’я, адже установа має чіткі та прозорі принципи побудови програми медичних гарантій та оплати і завжди виступає з боку інтересів пацієнта.

Ключова проблема на думку МОЗ тут — незадоволеність українців кількістю доступних ліків. Потрібно розширити програми забезпечення населення лікарськими засобами, включно з програмою медичних гарантій, централізованими закупівлями. Також враховувати умови угоди України про асоціацію з Європейським Союзом.

Олександр Комаріда, Перший заступник Міністра охорони здоров’я зазначив, що пандемія показала необхідність в автономності України у виробництві ліків:

«Під час ковід-кризи багато країн зіткнулися з дефіцитом життєво необхідних медичних засобів. Навіть у найрозвинутіших країнах були перебої з ліками. Тому один із можливих шляхів — фармацевтична незалежність України, щоби ми були 100 % забезпеченні лікарськими засобами, попри закриття кордонів».

На думку першого заступника міністра, нова Стратегія має бути виконувана й осяжна, слугувати фундаментом для розвитку охорони здоров’я України.

Протягом публічної консультації представники МОЗ у робочих групах також обговорили з представниками бізнесу, громадськості та влади проблеми залучення ліків для орфанних хворих, конкуренцію між приватним та державним сектором у медицині та оцінку попередньої стратегії Міністерства.

Нагадаємо, що 9 грудня відбудеться наступна публічна консультація по Стратегії МОЗ на тему «Громадське здоров’я та кадрові ресурси системи охорони здоров’я» в онлайн-форматі. Умови реєстрації та програму заходу можна знайти за покликанням.

Усі рекомендації розроблені під час публічних консультацій будуть передані Міністерству для врахування в розробленні Стратегії.

Проведення публічних консультацій стало можливим завдяки щедрій підтримці британського народу, наданій через Управління закордонних справ, Співдружності та розвитку.

ВГОРУ