Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Для виходу на пенсію має значення не вік, а страховий стаж, – експерт РПР

Для виходу на пенсію має значення не вік, а страховий стаж, – експерт РПР

Через кілька років, щоби вийти на пенсію, людина повинна буде мати щонайменше 35 років страхового стажу. Однак нововведення впроваджуватимуться поступово, і цілковитий перехід до правил за новими законами відбудеться у 2028 році. Про це розповів Юрій Ганущак, експерт РПР у програмі «Реформи: інструкції до використання» на хвилі Громадського Радіо.

“Найшвидше, коли людина тепер зможе піти на пенсію – приблизно у 57 років при умові, якщо почати працювати в 17 років і працювати 40 років. В будь-якому випадку – хочете на пенсію раніше 60 років – мусите показати 40 років страхового стажу”,  – коментує Юрій Ганущак, експерт РПР.

Експерт наголошує, що йдеться не про робочий стаж, що мало значення до 2001 року, а про страховий. Тож можна ніде не працювати, однак добровільно сплачувати страхові внески до Пенсійного Фонду і таким чином напрацьовувати собі страховий стаж.

Загалом мінімальний страховий стаж для отримання права на пенсію – 35 років. Однак багато українців до цього моменту не працювали офіційно і можуть не встигнути до 60-65 років набрати 35 років страхового стажу.

“Закон розуміє, що минулі роки дехто не реєструвався – свідомо чи ні. Тому, починаючи з завтрашнього дня, це 25 років. І це сигнал – починай платити внески. Державу не цікавить, офіційну зарплату ти маєш чи ні. Але якщо ти збираєшся мати пенсію, піди у Пенсійний фонд, зареєструйся і плати внески”,  – каже експерт.

З 1 січня 2018 року право на пенсію за віком у 60 років матимуть ті громадяни, у яких є 25 років страхового стажу. Мінімальний страховий стаж щорічно буде збільшуватися на один рік, поки не становитиме 35 років у 2028 році.

У 63 роки на пенсію можуть виходити ті особи, які мають 15 років страхового стажу станом на 1 січня 2018 року. З 2018 року в 65 років вийти на пенсію зможуть ті особи, які на 1 січня 2019 року матимуть від 15 до 16 років страхового стажу. Особам, у яких не буде 15 років страхового стажу, буде призначатися державна соціальна допомога після досягнення 65 років.

А цифри щодо 35 років мінімального страхового стажу для виходу на пенсію у 65 років та 40 років для виходу на пенсію раніше, ніж в 65 років стануть чинними у 2028 році.

Як відомо Закон дозволяє докупити страховий стаж. Вартість одного страхового року – 17 тисяч гривень. Придбати можна не більше 5 років стажу.

Юрій Ганущак зауважує, що ці кошти будуть вирахувані з пенсії того, хто купує страховий стаж.

Якщо ж українець все ж не набере 35 років страхового стажу — він виходить на пенсію у 65 років.

“А далі отримуєте пенсію на рівні менше, ніж прожитковий мінімум, і фактично, це називається соціальна допомога”, – підсумовує Юрій Ганущак.

Нагадаємо, Закон про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій набув чинності 11 жовтня 2017 року. Він запроваджує нові вимоги до мінімального страхового стажу, скасовує пенсії за вислугу років для тих, хто ще не напрацював потрібну кількість років на даний момент, а також визначає дату запуску другого рівня пенсійної системи.

Повний текст та аудіо-запис програми «Реформи: інструкції до використання» можна переглянути за посиланням.

“Публікації створені в рамках проекту “Комунікатор реформ – підтримка процесу висвітлення та імплементації реформ на регіональному рівні у синергії засобів масової інформації, організацій громадського суспільства та експертного середовища”. Виконавці — Благодійний Фонд “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва” , ПГО ТРК “Громадське радіо”. Партнер — Реанімаційний Пакет Реформ (РПР). Проект здійснюється в рамках програми “Просування реформ в регіони”, що реалізується громадськими організаціями “Інститут економічних досліджень та політичних консультацій” та “Європейська правда” за фінансової підтримки Євросоюзу.

ВГОРУ