Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Держава недоплатила Суспільному майже 3 млрд грн за роки його існування

Держава недоплатила Суспільному майже 3 млрд грн за роки його існування

15 вересня 2021 року Кабінет Міністрів України вніс до Верховної Ради України законопроєкт “Про Державний бюджет України на 2022 рік”. Відповідно до таблиці видаткової частини бюджету, на суспільне мовлення передбачено лише 1,87 млрд грн. Таке рішення не відповідає мінімальній сумі фінансування, передбаченій законодавством.

Згідно із Законом “Про Суспільне телебачення і радіомовлення”, держава зобов’язана забезпечити належне фінансування НСТУ, яке повинно складати не менше 0,2% від видатків загального фонду держбюджету за попередній рік.

Тобто, якщо видатки бюджету із загального фонду на 2021 рік були закладені у розмірі 1 трлн 205 млрд грн, то у 2022 році суспільне мало би отримати не менше 2,41 млрд грн.

Натомість, зареєстрований законопроєкт передбачає, що такі видатки становитимуть 1,87 млрд, тобто 77,5%. В абсолютних числах – на 540 млн менше.

Верховна Рада почне розгляд законопроєкту про Державний бюджет на 2022 рік у вівторок, 21 вересня.

Зафіксована у законі про суспільне сума в 0,2% закріплювала за НСТУ обсяг фінансування, який отримували сукупно всі колишні державні мовники до 2014 року (рік ухвалення закону). Проте держава, починаючи з моменту створення суспільного у 2017 році, щорічно його суттєво недофінансовує:

Якщо підсумувати всі фактичні видатки на Національну суспільну телерадіокомпанію протягом 2017-2021 років, то із близько 8,75 млрд грн суспільний мовник отримав лише 5,81 млрд грн (враховуючи виплати боргу і урізання бюджету), тобто 66,4%. Таким чином, від 2017 року НСТУ профінансували на 2,9 млрд грн менше, ніж належить. Тобто майже на 35% або ж річний бюджет мовника

Незважаючи на заклики громадянського суспільства належно профінансувати суспільне мовлення, Кабінет Міністрів і на 2022 рік заклав для НСТУ на 24% менше коштів, ніж того вимагає закон.

Недофінансування, а також штучно закладений в законі мораторій на продаж чи довгострокову оренду майна не дає суспільному мовнику можливості подолати накопичені проблеми з технікою та обладнанням, що роками не ремонтувалося і не оновлювалося, а також вкладати ресурси в закупівлю чи виробництво власного контенту. Останнє ж є необхідною умовою, щоб збільшити рейтинги, насамперед флагманського телеканалу UA: Перший.

Джерело: Центр демократії та верховенства права

ВГОРУ