Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Депутати і громадськість оцінили шанси зміни виборчій системи

Депутати і громадськість оцінили шанси зміни виборчій системи

19 жовтня 2016 року Національний демократичний інститут міжнародних відносин і Міжнародна фундація виборчих систем за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку, Міністерства міжнародних справ Канади  та уряду Великої Британії в партнерстві з Центром UA, Громадським рухом «Чесно», Інститутом «Республіка», ВГО «Комітет виборців України», Громадянською мережею «ОПОРА» та Реанімаційним пакетом реформ провели національний форум присвячений важливості реформування виборчого законодавства «Виборча реформа: порядок денний».

Форум об’єднав лідерів політичних партій, депутатів, експертів виборчої групи Реанімаційного пакету реформ та громадських активістів з усієї України, щоб обговорити принципи реформи, а також роль політичних партій та громадянського суспільства в її впровадженні. Зокрема, учасники обговорили необхідність переходу до пропорційної системи з відкритими списками на парламентських виборах, нагальну потребу в заміні членів Центральної виборчої коміссії, строк повноважень яких вже завершився, шляхи для підвищення ефективності кримінальних і адміністративних санкцій за пов’язані з виборами злочини, заходи, які повинні бути прийняті для зниження вартості виборчої кампанії. Учасники також наголосили на важливості врахування рекомендацій ОБСЄ / БДІПЛ та Венеціанської комісії щодо вдосконалення нормативно-правової бази в сфері виборів.

На форумі, нинішні депутати оцінили шанси зміни виборчій системи:

Сергій Соболєв (заступник голови депутатської фракції політичної партії “Всеукраїнське об’єднання “Батьківщина) пояснив, що парламент не хоче підштовхувати реформу виборчої системи оскільки є страх, що обговорення Закону може бути сприйнято як знак до проведення дострокових виборів. Він вважає, що діюча змішана система є  найбільшим злом для України. Краще або чиста мажоритарна система, або пропорційна, і якщо обирати між мажоритарною і пропорційною системами, однозначно він бачить перевагу пропорційної системи. Різні варіанти пропорційної системи з відкритими списками (тобто, величина округу, виборчий бар’єр і т.д.) повинні бути серйозно розглянуті тільки в тому випадку, коли партійні блоки та групи в Раді зобов’язуються надати перевагу системі з відкритим списками.

Руслан Сидорович (політична партія “Об’єднання “САМОПОМІЧ”) зауважив, що важливо, щоб виборча реформа приймалась не на передодні нової парламентської кампанії, а заздалегідь, оскільки перехід до пропорцйної системи з відкритими списками, де виборець матиме найбільший вплив на формуваня виборчих списків, потребує великої розяснювальної роботи, як серед громадян,  членів виборчих комісій,  так і серед політиків.

Володимир Пилипенко (партія «Відродження») вважає, що до найближчих виборів президента і депутатів в 2019 році у нас є досить часу, щоб здійснити реформу виборчого законодавства. Він також зазначив, що Верховна Рада повинна зосередитися на зареєстрованих проектах Виборчих кодексів, а не на окремих законах, що регулюють національні і місцеві вибори. За словами пана Пилипенка, проект Виборчого кодексу повинен пройти оцінку Венеціанської коміссії до його прийняття.

Олександр Черненко (член депутатської фракції ПАРТІЇ “БЛОК ПЕТРА ПОРОШЕНКА”) розповів, що в фракції немає єдиної думки, щодо «ідельної» системи, за якою повинні відбуватись вибори.  Він зазначив, що прийняття Виборчого кодексу є середньостроковою ціллю оскільки за ним будуть відбуватися всі вибори, а парламент не може досягти консенсусу навіть по виборчій системі, яка буде використовуватися для обрання народних депутатів. Депутат Черненко виступає за те, щоб спочатку новий закон, який передбачає пропорційну систему з відкритими списками, був перевірений на парламентських виборах, і тільки після цього може бути закладений в основу для Виборчого кодексу.

За результатами форуму була затверджена Заява щодо концепції реформи виборчого законодавства, в якій учасники Національного форуму “Виборча реформа: порядок денний” вимагають від Верховної Ради України здійснити наступні кроки:

  1. Розпочати системний, прозорий та інклюзивний діалог між політиками та експертами щодо основних цілей, які мають бути досягнуті при переході до застосування на парламентських виборах пропорційної виборчої системи з відкритими списками, а також основних елементів цієї системи (величина округів, виборчого бар’єру, можливість самовисування, форма виборчого бюлетеня, спосіб голосування, порядок конвертації голосів у мандати).
  2. За результатами діалогу щодо змістовного наповнення пропорційної виборчої системи із голосуванням за відкриті списки, підготувати та прийняти нову редакцію Закону “Про вибори народних депутатів України”, яка б передбачала проведення виборів до Верховної Ради за пропорційною системою з відкритими списками, підтриманою більшістю політиків, експертів та інших зацікавлених сторін.
  3. В процесі перегляду виборчої системи для парламентських виборів передбачити механізми забезпечення належного рівня передставництва жінок у парламенті, зокрема, шляхом закріплення обов’язковості включення до кожної п’ятірки кожного виборчого списку не більш ніж трьох представників однієї статі.
  4. У середньостроковій перспективі вжити заходів щодо прискорення кодифікації виборчого законодавства шляхом прийняття Виборчого кодексу, який би уніфікував порядок процедурні аспекти проведення загальнодержавних та місцевих виборів в Україні. Проект такого Кодексу, який отримав позитивну оцінку ОБСЄ/БДІПЛ та Венеціанської комісії у 2010 році, включений до порядку денного поточної сесії парламенту. Він може бути прийнятий за основу з подальшим доопрацюванням перед другим читанням.
  5. Передбачити встановлення обмежень або повної заборони на розміщення платної зовнішньої політичної реклами та платної політичної реклами на радіо та/або телебаченні, запровадити дієвий контроль за дотриманням відповідних обмежень, а також ефективні та пропорційні санкції за недотримання цих обмежень.
  6. Забезпечити невідкладне оновлення складу Центральної виборчої комісії з включенням до її нового складу представників всіх депутатських фракцій і груп у Верховній Раді України.
  7. Законодавчо виключити можливість безстрокового обіймання членами Центральної виборчої комісії своїх посад.

Повний текст заяви дивіться у додатку.

Відезапис націоального форуму «Виборча реформа: порядок денний» доступний за НАСТУПНИМ посиланням https://www.youtube.com/watch?v=933ye69xc4A

ВГОРУ