Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Дар’я Каленюк “Як конфісковані ”мільярди Януковича” роздали друзям Порошенка: документи”

Дар’я Каленюк “Як конфісковані ”мільярди Януковича” роздали друзям Порошенка: документи”

Дар’я Каленюк для Української Правди 

Блогер Віктор Уколов, який співпрацює з Адміністрацією Президента, звинуватив ЦПК в “інформаційній провокації” і спробував довести, що конфісковані “мільярди Януковича” пішли не на дотації агробаронам Косюку та Бахматюку, про що ми написали, а на зовсім інші цілі.

Аргументи Уколова – помилкові. Наводимо всі документи про освоєння конфіскованих грошей, що пояснюють та доводять правдивість нашого висновку. Кожну тезу підкріплюємо копіями із Закону про “Державний бюджет України на 2017 рік”, на який посилається і сам блогер.

У законі про держбюджет на 2017 рік є стаття 11, яка визначає джерела надходжень грошей в спеціальний фонд бюджету. У цій статті є пункт 10, яким передбачено, що таким джерелом є: “конфісковані кошти та кошти, отримані від реалізації майна, конфіскованого за рішенням суду за вчинення корупційного та пов’язаного з корупцією правопорушення (за винятком конфіскованих облігацій внутрішньої державної позики, вся сума яких за номінальною вартістю відноситься на зменшення державного боргу з одночасним погашенням зобов’язань за цими облігаціями), порядок розподілу яких визначається Кабінетом Міністрів України;”.

Утім, Уряд визначає лише пропорцію розподілу, а не напрямки, на які підуть кошти. На виконання цих норм закону у квітні 2017 року Кабмін прийняв постанову, що визначила порядок, тобто, пропорцію, розподілу повернутих “мільярдів Януковича”.

Напрямки можуть бути визначені тільки в законі про держбюджет. Так, його стаття 14говорить, що кошти, отримані до спеціального фонду згідно з відповідними пунктами статей 1112 і 13, спрямовуються на 10 напрямків.

У липні 2017 року Верховна Рада внесла зміни до статті 14 закону про держбюджет, додавши три нових напрямки, на які можна витрачати конфісковані гроші Януковича:

→ ремонт доріг (пункт 12)

→ сільську медицину (пункт 25)

→ облаштування кордону (пункт 26)

У додатках до закону було визначено граничний бюджет на кожний з названих вище напрямків. У липні 2017-го народні депутати дещо відкоригували ці суми.

Інші сім напрямків були передбачені в законі раніше, зокрема і напрямок “фінансова підтримка сільгосптоваровиробників”, в рамках якого Косюк і Ко отримують багатомільйонні дотації.

Так от, у липні, коли народні депутати додавали нові напрямки витрачання конфіскованих у Януковича грошей, вони мали нагоду взагалі скасувати можливість витрачати їх на дотації агрохолдингам, але не зробили цього.

Для порівняння: у пункті 11 цієї ж статті закону про держбюджет передбачено витрати на будівництво житла солдатам. Але цей напрямок не фінансується зі спецфонду від конфіскованих “грошей Януковича”. В законі чітко передбачено, що житло солдатам мають будувати за рахунок грошей, отриманих в результаті реалізації надлишкової зброї Міноборони та земельних ділянок відомства (пункт 4 ст. 11).

Тепер дивимося додатки до бюджету зі змінами від липня 2017 року.

Спочатку додаток N1, який визначає джерело доходів в державний бюджет.

Бачимо, що в цільовий фонд з підвищення обороноздатності та безпеки держави заплановано мати у 2017 році 22,5 мільярди гривень надходжень від конфіскованих корупційних коштів.

До липня 2017 року ця цифра була вдвічі меншою – 11,5 мільярдів грн. Саме тому Мінфін надавав роз’яснення, що уповноважений розпоряджатися лише сумою в межах 11,5 мільярдів грн від конфіскованих “грошей Януковича”.

Отже, зміни Закону про Бюджет на 2017 рік, про які пише Уколов і на які посилаєтьсяГенпрокурор Луценко, збільшили бюджет спецфонду від конфіскату, чим розблокували можливість використовувати конфісковані гроші Януковича в межах 22,5 млрд грн.Правда, на рахунку спецфонду є більша сума від конфіскації “коштів Януковича” – 29 млрд грн. Це означає, що до внесення нових змін в закон про бюджет близько 6,5 млрд гривень не можна використати взагалі.

Зміни закону про бюджет на 2017 рік, про які пише Уколов і на які посилається Генпрокурор Луценко, не відмінили і не могли відмінити чинну постанову Уряду від квітня 2017 року, яка визначила, що 22,2% від конфіскованих 11,5 мільярдів грн Януковича мають надходити в Мінагрополітики на дотації. Липневі зміни в закон змінили граничну суму витрат на напрямки, які мають фінансуватися грошима зі спецфонду від конфіскованого у Януковича. Більшість напрямків, в тому числі – підтримка сільгоспотоваровиробників – лишилася в законі.

Уряд має розробити новий порядок розподілу коштів зі спецфонду, який врахує липневі зміни в закон про державний бюджет. Але наразі постанова Кабміну з підтримкою аграріїв – чинна.

Більше того, гроші в спецфонд надійшли в сумі 29 млрд ще в квітні і, відповідно до постанови Уряду, мають розподілятися “щотижнево по мірі їх надходження”.

Тобто, з квітня місяця їх уже мали витрачати на закріплені законом напрямки та відповідно до постанови Кабміну.

Так, 2,5 млрд гривень (22.2% від 11.5 млрд) мали у квітні-липні 2017-го надійти до Мінагрополітики на програму підтримки сільгосптоваровиробників, яка, в першу чергу, складається з прямих бюджетних дотацій.

Додаток N3 до закону про бюджет містить детальний перелік та суми витрат на напрямки, які фінансуються зі спецфонду від конфіскату:

1.Будівництво доріг – 7,7 млрд грн (розпорядник – Державне агентство автомобільних доріг України, яке перебуває в управлінні Міністерства інфраструктури).

2.Заходи щодо підвищення обороноздатності та безпеки. Сукупно це 8 млрд 952 мільйонів гривень з обіцяних політиками “на оборонку”:

– Національна поліція – 980 млн. грн

– Міністерство оборони – 4.5 млрд. грн

– Служба Безпеки України – 100 млн. грн

– Управління Державної охорони – 60 млн. грн

– Державна служба спецзв’язку – 240 млн. грн

– МВС – 500 млн. грн

– Державна прикордонна служба – 400 млн. грн

– Облаштування кордону, розпорядник – Прикордонна служба – 300 млн. грн

– Національна Гвардія – 900 млн. грн

– Державна служба з надзвичайних ситуацій – 100 млн. грн

– Реформування та розвиток оборонно-промислового комплексу для виготовлення продукції оборонного призначення, розпорядник – Мінекономрозвитку – 400 млн. грн

– Те ж саме, але на підприємствах космічної галузі – 472 млн. грн

3. Держфонд регіонального розвитку, розпорядник – Мінрегіонбуд – 2.5 млрд. грн

4. Субвенція місцевим бюджетам на формування інфраструктури, розпорядник – Мінрегіонбуд – 1 млрд. грн

5. Фінансова підтримка сільгосптоваровиробників, розпорядник – Мінагрополітики – 3,4 млрд. грн

6. Субвенція місцевим бюджетам на соціально-економічний розвиток територій, розпорядник – Мінфін – 2.5 млрд. грн

7. Субвенція місцевим бюджетам на розвиток сільської медицини, розпорядник – Мінрегіонбуд – 4 млрд. грн

(Документ повністю)

У сухому підсумку маємо наступне: 

1. у державний цільовий фонд з підтримки оборони та безпеки України надходить 29 млрд грн від конфіскованих грошей Януковича. Змінений закон про держбюджет на 2017 рік дозволяє витратити 22,5 млрд з цієї суми.

2. лише 8 млрд 952 млн грн з неї йде на програми з підтримки оборони та безпеки, які розподілені між різними державними відомствами.

3. 7.7 млрд грн отримує Державне агентство автомобільних доріг в підпорядкуванні Мінінфраструктури. Цікаво, як державне агентство встигне за 4 місяці освоїти такий шалений бюджет? Досвід моніторингу ЦПК тендерів на ремонт доріг показує, що найпростіше і найнепомітніше можна “розпилювати” гроші саме на цьому, бо проконтролювати якість укладення асфальту та виконаних робіт вкрай важко.

4. 3.4 мільярди грн мають піти на фінансову підтримку сільгосптоваровиробників. І тут всім на ринку наперед відомо, що більшість цього бюджету у формі дотацій має освоїти Косюк. Ну бо просто саме під нього виписана формула видачі дотацій, яка міститься в окремій постанові уряду. Вона залежить від суми сплаченого аграріями ПДВ та встановлює особливі преференції птаховиробникам. У 2016 році під тиском МВФ Україна скасувала податкову пільгу для надприбуткового агробізнесу, який роками мав спеціальний режим сплати ПДВ. Через нього, за даними того ж МВФ, в бюджет країни щорічно недораховували 200-300 млн доларів (0,3% від ВВП).

Замість скасованих податкових пільг вигадали прямі бюджетні дотації. Держава сказала агрохолдингам: “на жаль, ви змушені платити ПДВ в повному обсязі через вимоги МВФ, але не перейматеся. Ми вам дамо з бюджету грошей у формі дотацій, сума яких залежатиме саме від кількості сплаченого вами ПДВ”. По суті, просто змінилося корито в державному бюджеті, з якого годуються агробарони. В одну кишеню Косюк поклав гроші, з іншої державної кишені їх вийняв.

5. 7.5 млрд грн отримає Міністерство регіонального розвитку, де також надзвичайно складно прослідкувати ефективність витрачання грошей. У формі субвенцій регіонам це Міністерство має видати 1 мільярд на інфраструктурні проекти і 4 мільярди на розвиток сільської медицини – тієї частини медреформи, на якій піариться особисто Президент. В контексті блокування та опору комплексній реформі и охорони здоров’я буде дуже показово, хто в кінцевому рахунку освоїть ці 4 мільярди до кінця року і на що саме. Ще 2.5 млрд субвенцій на розвиток регіонів має видати Мінфін.

Отже, запасаємося попкорном і далі слідкуємо за руками… тобто, за подальшим освоєнням повернутих “грошей Януковича”.

Дар’я Каленюк для Української Правди  

ВГОРУ