Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Інтерв'ю > Чи приборкає Зеленський суддів за допомогою нової Вищої ради правосуддя — інтерв’ю з Романом Куйбідою

Чи приборкає Зеленський суддів за допомогою нової Вищої ради правосуддя — інтерв’ю з Романом Куйбідою

Позначки:

Про відповідний президентський законопроект та його оцінку Венеціанською комісією “ДС” поговорила з заступником голови правління Центру політико-правових реформ Романом Куйбідою.

“ДС” Кілька місяців тому Володимир Зеленський вніс у Раду законопроект №5068 про конкурсний відбір і перевірку на порядність членів Вищої ради правосуддя, а днями Венеціанська комісія опублікувала прихильний висновок по цьому документу. Проектом передбачено створення Етичної ради, яка повинна перевіряти кандидатів в члени ВРП — чи допоможе це покращити невтішну ситуацію в судах?

Р.К. Якщо виходити з висновку Венеціанської комісії, то композиція Етичної ради і спосіб прийняття нею рішень, визначений у законопроекті, може не призвести до якогось видимого результату. Тому Венеціанка запропонувала деякі вдосконалення. Наприклад, це стосується питання призначення членів Етичної ради — їх за проектом має призначати голова ВРП, який одночасно може бути оцінюваною радою особою, тому блокуватиме призначення її членів і так далі. Венеціанка натомість запропонувала, щоб членів Етичної ради призначав голова Верховного Суду або голова Вищого антикорсуду.

Щодо способу прийняття рішень радою, то в законопроекті пропонується вважати їх ухваленими, якщо “за” проголосувало щонайменше чотири члени ради з шести, в тому числі всі три представнии міжнародних організацій. Але може бути паритет між обома частинами ради (три на три), що дасть можливість суддівській частині блокувати будь-які рішення. Венеціанська комісія порекомендувала в такому випадку проводити повторне обговорення питання і ще одне голосування. Якщо під час цього голосування залишиться три на три, тоді буде прийняте рішення, за яке виступатимуть принаймні два міжнародники.

“ДС” Хто може увійти до трійки міжнародних експертів — колишні судді, іноземні експерти-юристи, хтось ще?

Р.К. Венеціанка пропонувала розширити коло номінантів. Ми вже маємо досвід з Громадською радою міжнародних експертів, яка допомагала обирати суддів ВАКС, тоді міжнародні організації запропонували дуже потужних кандидатів у її члени. Там ідеться і про колишніх членів Європейського суду з прав людини, топ-суддів Британії, наприклад, суддів чи прокурорів з Канади і так далі. Я думаю, що це дійсно можуть бути люди зі світовими іменами.

“ДС” Кілька років тому серед кандидатів в ГРМЕ звучало ім’я відомого іспанського юриста Карлоса Кастресани.

Р.К. Так, його теж номінували, але ВККС мала можливість обирати, з 12 кандидатів у ГРМЕ вона мала обрати шість. Я думаю, що влада тоді сподівалась, що призначать найменш “зубастих” членів, але вони такими не виявились. Вони були дуже ефективними, відповідально ставилися до прийнятих рішень. В чому є перевага міжнародних експертів? В тому, що вони не мають жодних зв’язків з місцевими елітами, через які можна було б впливати на них. Звичайно, це люди, які дуже дбають про свою репутацію і не дозволять собі приймати якісь нав’язані рішення.

 “ДС” Чим Етична рада буде відрізнятися від ГРД, які вже перевіряли кандидатів в судді Верховного Суду?

Р.К. Було два досвіди. Один досвід — це формування Верховного Суду, а інший — відбір суддів Вищого антикорупційного суду, коли врахували допущені при попередньому відборі помилки.

Щодо формування ВС, то в цій процедурі брала участь Громадська рада доброчесності з можливістю надати свій висновок, який мав рекомендаційний характер. Це була додаткова інформація, яку досліджувала Вища кваліфікаційна комісія суддів: відповідно, виникла ситуація, коли Громадська рада доброчесності давала досить багато негативних висновків, але ВККС їх відкидала. Приблизно четверта частина Верховного Суду відібрана саме з такими негативними висновками.

Щодо Вищого антикорупційного суду, то тут запровадили Громадську раду міжнародних експертів, яка отримала право брати участь у прийнятті рішень безпосередньо. Під час дослідження питань доброчесності кандидатів до ВАКС проводилися спільні засідання ВККС та ГРМЕ. Рішення приймалися більшістю, але в тому випадку, якщо чотири члени від Громадської ради міжнародних експертів з шести не підтримували якогось кандидата, то незалежно від того, як розподілялися голоси ВАКС, такий кандидат вибував. Це набагато ефективніше за відбір до ВС, тому що ті кандидати, до яких були претензії, не залишалися в конкурсі. Тому роль Етичної ради мала би бути приблизно такою самою у відборі кандидатів до Вищої ради правосуддя.

“ДС” Виходячи з законопроекту, Етична рада може провести перевірку чинного складу ВРП і ініціювати перед субʼєктами призначення звільнення недоброчесних членів ВРП. Чи справді процедура звільнення членів ВРП не прописана в Конституції, і чому їх не звільнити звичайним законом, що в цьому складного?

Р.К. Простий механізм існує насправді в законі, але він недієвий, тому що такі рішення залежать від самої ВРП, наприклад, або від суб’єктів призначення, а сам себе навряд чи хтось буде звільняти. Тому постало питання про зовнішнього суб’єкта, який мав би можливість безсторонньо розглянути під кутом зору доброчесності діяльність членів ВРП, чого не робилося раніше. Процедура звільнення не прописана в Конституції, і Венеціанська комісія в одному з попередніх своїх висновків сказала, що, оскільки це не прописано в Основному законі, то воно може бути предметом регулювання звичайного закону.

“ДС” Вирішальний голос як при призначенні і перевірці членів ВРП, так і ВККС, виходячи з висновків Венеціанки, повинен належати міжнародним експертам. Чи справді Зеленський згоден на передачу контролю над призначенням суддів Заходу?

Р.К.  Венеціанська комісія не каже про вирішальний голос закордонних експертів при призначенні членів ВРП, тому що призначати будуть все одно ті суб’єкти, які визначені Конституцією, і так само будь-які рішення Етичної ради можуть бути предметом оскарження у Верховному Суді. Тому тут просто йдеться про відбір за критеріями доброчесності, професійної етики. Рішення мають прийматися більшістю, але вводиться додатковий механізм, який би гарантував, що суддівська частина ради не блокуватиме якісь рішення, виходячи з корпоративних інтересів.

Якщо від влади було звернення до Венеціанської комісії за експертизою, то, я думаю, що вона мала би бути зацікавлена у врахуванні цих висновків. Ідеться про те, щоб ефективно відсіяти недоброчесних персон серед кандидатів, зокрема до Вищої ради правосуддя. Попередні механізми були неефективні, у вирішенні питань мала місце політична складова, або корпоративні впливи.

“ДС” Чи справді Етична рада допоможе вирішити проблему з відбором членів ВРП, а після цього очищення судів піде значно швидше та ефективніше?

Р.К. Тут не можна забувати про Вищу кваліфікаційну комісію, тому що від неї залежить дуже багато, ідеться про проведення кваліфікаційного оцінювання половини суддівського корпусу. Вона наразі не створена, тут дискусії тривають і фактично поради Венеціанської комісії стосовно Етичної ради ВРП також релевантні для конкурсної комісії, яка мала б обрати членів до ВККС. Тому, якщо ці два органи зможуть стати за своїм складом агентами змін, то з’являться серйозні підстави для оптимізму щодо судової гілки влади в цілому. Якщо вони, звісно, якісно будуть виконувати свою роботу, не орієнтуючись на якісь підкилимні ігри, замовлення і так далі.

Читайте також інтерв’ю з Романом Куйбідою для Коаліції РПР про касування КСУ е-декларування, опір суддів змінам і роль громадськості в судовій реформі

ВГОРУ