Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > Чверть коштів на препарати українці витратили на ліки без доведеної ефективності – дослідження

Чверть коштів на препарати українці витратили на ліки без доведеної ефективності – дослідження

Позначки:

У 2017 році 26% грошей, які українці витратили в аптеках, пішли на ліки, що не мають належним чином доведеної ефективності. Це становить загалом близько 14 млрд гривень.

Це результати дослідження, проведеного за ініціативи Центру протидії корупції та за підтримки Міжнародного фонду “Відродження”.

“На гомеопатичні і фітотерапевтичні засоби та інші ліки без доведеної ефективності українці витрачають значну частку своїх прибутків. Велику частку займають так звані “протектори” – гепато- кардіо-, хондро-, нейро-. До прикладу, одним із лідерів аптечних продажів серед ліків без доведеної ефективності стала група “нейропротекторів”, які зазвичай призначають для лікування інсультів. Проте у міжнародних клінічних протоколах відсутні рекомендації щодо такого лікування. 2017 року українці витратили на такі ліки близько 2,6 млрд грн”,  – каже Євген Гончар, член громадської ради при МОЗ та експерт групи “Реформа охорони здоров’я” Реанімаційного Пакету Реформ.

Лише на гомеопатичні засоби, до прикладу, українці у 2017 році витратили 1 млрд гривень.

“Гомеопатичні засоби, відповідно до сучасних наукових досліджень, взагалі не містять діючої речовини. Попри це, вони, як і засоби на рослинній основі,  мають реєстрацію в Україні та інших країнах, і не мають доводити своєї ефективності, а лише – безпечність до застосування”, – коментує експерт.

Відповідно до результатів дослідження, загалом серед топ-10 найпопулярніших у 2017 році препаратів 4 лікарські засоби не мають наукових підстав для клінічного застосування, які були б визнані в світі.

“Наприклад, минулого року українці витратили 342 млн грн лише на препарат без доведеної ефективності з діючою речовиною, що є витяжкою з крові телят. Цей засіб займав перше місце у загальному рейтингу продажів ліків у 2013-2016 роках та друге місце — у 2017”, – повідомляє Гончар.

Більше того, як виявилось, засоби без доведеної ефективності закуповували і деякі державні заклади охорони здоров’я, – каже Олена Щербан, юрист, член правління ГО «Центр протидії корупції».

“Лише у 2017 році заклади охорони здоров’я витратили понад 183 мільйони гривень на ліки з недоведеною ефективністю. З 2013 по 2017 рік, за такі ліки з наших з вами податків заплатили близько 37 мільйонів доларів”, – зазначила Олена Щербан.

Для вирішення проблеми застосування препаратів без доведеної експерти пропонують, аби першочерговим для призначення пацієнтам  був Національний перелік основних лікарських засобів, у якому містяться лише лікарські засоби з доведеною ефективністю. Це може сприяти зниженню частки ліків із недоведеною ефективністю у госпітальних закупівлях.

Разом із тим аналіз закупівель МОЗ України, які здійснюються із залученням міжнародних організацій за кошти держбюджету, показав, що всі ліки, які закуповуються, відносяться до ефективних та присутні у міжнародних стандартах надання медичної допомоги.

Нагадаємо, що при проведенні дослідження аналітики основним критерієм брали факт реєстрації препарату в країнах з суворим регуляторним режимом ( ЄС – дані Європейської медичної агенції, США – Управління харчування та лікарських засобів). Крім цього оцінювали клінічні дослідження у відкритому доступі та дані клінічних протоколів. Загалом для дослідження було проаналізовано близько півтори тисячі діючих речовин та їх комбінацій.

ВГОРУ