Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Члени ВРП пообіцяли звільнитися у відповідь на початок оцінювання Етичною радою – оцінка ЦППР

Члени ВРП пообіцяли звільнитися у відповідь на початок оцінювання Етичною радою – оцінка ЦППР

Позначки:

На думку ЦППР, звинувачення ВРП щодо порушення закону зі сторони Етичної ради, є безпідставними.

9 лютого Етична рада повідомила про початок перевірки доброчесності чинних членів Вищої ради правосуддя (далі – ВРП). У відповідь ВРП звинуватила Етичну раду у порушенні вимог закону щодо порядку та черговості оцінювання та повідомила, що це спонукає більшість членів ВРП достроково скласти повноваження.

Наразі на офіційному веб-сайті ВРП жодних рішень про звільнення чинних членів ради не оприлюднено, як і не відомо, чи виносилися такі питання на порядок денний.

Оцінка ЦППР

Етична рада розпочала свою роботу в листопаді 2021 року з добору кандидатів до ВРП, які подалися на вже оголошені конкурси, і після цього мала перейти до оцінки членів ВРП. Цей добір наразі близький до завершення, оскільки рада анонсувала співбесіди з кандидатами на кінець лютого – початок березня цього року, а за законом – це завершальний етап, за результатами якого формується список рекомендованих до призначення.

Втім, закон визначає лише шість місяців для оцінювання доброчесності чинних членів ВРП (до початку травня цього року). У своєму регламенті Етична ради визначила, що в повному обсязі перевірка членів ВРП розпочнеться не пізніше 8 лютого, що залишає раді три місяці на оцінювання членів ВРП.

Отже, оголошуючи про початок проведення перевірки членів ВРП, Етична рада діяла на підставі та в межах закону і власного регламенту. Вона не порушувала раніше визначену послідовність, за якою спочатку перевірку проходять кандидати, а після цього члени ВРП. Звинувачення ВРП, що рада порушила закон, є безпідставними, оскільки:

На думку експертів ЦППР, початок перевірки чинних членів ВРП Етичною радою саме тепер, а не до прикладу в останній місяць визначеного законом строку, дозволить забезпечити повноту перевірки, а також надасть можливість членам ВРП надати вичерпні пояснення щодо всіх спірних моментів, виявлених Етичною радою. Крім того, під час оцінювання вакантні посади членів ВРП будуть заповнюватися (якщо уповноважені суб’єкти не саботують відповідні призначення). Натомість поведінка членів ВРП видається шантажем та способом уникнути перевірки доброчесності. У разі добровільного складення повноважень членами ВРП її неповноважність буде наслідком рішення самої ВРП.

Джерело: Центр політико-правових реформ

ВГОРУ