Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Через масштабні ухиляння від сплати податків держава втрачає кілька сотень мільярдів гривень щорічно, – експерти

Через масштабні ухиляння від сплати податків держава втрачає кілька сотень мільярдів гривень щорічно, – експерти

В результаті ухиляння від сплати податків через офшори, «скрутки», порушення митних правил та інші схеми Україна щороку недоотримує кілька сотень мільярдів гривень. Таку тривожну статистику навели під час публічного обговорення на тему «Спрощена система оподаткування – зберегти не можна ліквідувати?» експерти групи «Податкова та бюджетна реформа» РПР.

18119021_1324970890904968_2418131878986578222_n

Експерти Інституту соціально-економічної трансформації та Реанімаційного Пакету Реформ Володимир Дубровський, В’ячеслав Черкашин та Олег Гетман презентували результати авторського дослідження щодо мінімізації податкових зловживань («Як зменшити можливості для ухилення від сплати податків при імпорті та продажі товарів, зокрема через зловживання спрощеною системою оподаткування»). В аналітиці експерти не лише представили проблематику цього питання, але й міжнародний досвід його вирішення. Крім того, автори запропонували альтернативи та рекомендації щодо зменшення рівня неформальної економіки та можливостей для ухиляння від сплати податків при імпорті та продажі товарів. Не менш важливо й те, що в дослідженні експерти окреслили перспективи подальшого розвитку та трансформації спрощеної системи оподаткування (ССО), а також зробили спробу на системному та науковому рівнях дати відповіді на найгостріші питання цієї галузі.

18157763_1324970897571634_6630500942772336144_n

За результатами дослідження, експерти дішли висновків, що більшість проблем податкової системи України – не у спрощеній, а у загальній системі оподаткування. Тому вкрай необхідно провести комплексну модернізацію саме загальної системи. У подальшому зменшення так званої «пільговості» спрощеної системи відносно загальної має відбуватися не через погіршення умов та звуження сфери використання ССО, а шляхом лібералізації та спрощення саме загальної системи, що, у свою чергу, може суттєво знизити рівень зловживань окремими можливостями ССО.

Радник Міністра фінансів України, керівник офісу реформ відомства Яна Бугрімова зазначила, що Міністерство послідовно виступає за збереження спрощеної системи оподаткування. При цьому, життєво необхідним є проведення нового курсу щодо ССО: спростити та зберегти її для чесних підприємців, але унеможливити зловживання з боку великого бізнесу.

Денис Гутенко, директор Департаменту розвитку підприємництва та регуляторної політики Міністерства економічного розвитку та торгівлі України наголосив, що МЕРТ в цілому підтримує результати дослідження, спрямовані на збереження ССО.

Ксенія Ляпіна, голова Державної регуляторної служби України повідомила, що спрощена система створювалась не для наповнення бюджету, а, насамперед, для дерегуляції та спрощення умов ведення бізнесу для найменших підприємців. Це важлива система для зменшення безробіття та стимулювання громадям забезпечувати себе та свої родини за допомогою підприємницької діяльності.

18010140_1324970894238301_8992361753414537090_n

Крім того, під час дискусії йшлося про такі питання: необхідність радикальної інституціональної реформи ДФС, зокрема митниці; впровадження моделі податку на виведений капітал; зменшення неефективних видатків бюджету та зниження навантаження на фонд заробітної плати підприємств, насамперед, за рахунок зниження ставки ЄСВ; остаточна ліквідація податкової міліції та створення аналітичної служби фінансовіх розслідувань; лібералізація та демонополізація ринку РРО – забезпечення можливості користуватись смартфонами та планшетами в якості РРО; точкове розширення сфери застосування РРО на ризикові категорії платників (лакшері сегмент, ліки, великі торгівельні площі); запровадження електронних сервісів та патентів для найменших підприємців тощо.

У підсумку, учасники обговорення підтримали переважну більшість висновків дослідження, домовились про необхідність подальшої спільної співпраці та діалогу на основі робочої групи, створення якої ініціює Міністерство фінансів України найближчим часом.

В обговоренні взяли участь представники Міністерства фінансів України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, представники бізнес асоціацій, аналітичних центрів та незалежні експерти.

ВГОРУ