Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > Більшість українців підтримують проведення місцевих референдумів, – соцопитування

Більшість українців підтримують проведення місцевих референдумів, – соцопитування

Більшість респондентів підтримує ідею надання права громадянам вирішувати важливі питання устрою та життя громади шляхом прямого голосування на місцевому референдумі. Прихильників такої ідеї – 63%. Ще 18% – проти.

Більшість респондентів заявили про те, що брали участь у місцевих виборах впродовж останніх 10 років. Таких – 72%. Респонденти з вищою освітою загалом частіше брали участь у виборах. Стосовно віку, то політична участь загалом корелює з віком: понад 78% респондентів старше 50 років брали участь у місцевих виборах за останні 10 років. Серед молоді цей показник становить лише 50%, тому можна припустити, що частина молоді ще не мала права брати участі у виборах раніше. Однак, це також може свідчити і про меншу цікавіть до політичних процесів на місцевому рівні.

21% респондентів заявили, що брали участь у місцевих референдумах. Найвища частка таких людей на Сході – близько 30%. Загалом, можна припустити, що частина респондентів неправильно ідентифікували певні активності, як місцевий референдум. Вища частка мешканців Сходу, які заявили про те, що брали участь у місцевому референдумі може свідчити про участь частини людей у опитуваннях, які проводились на фоні військового конфлікту в 2014 році.

Більшість респондентів підтримує ідею надання громадянам, мешканцям певної громади, вирішувати важливі питання устрою та життя громади шляхом прямого голосування на місцевому референдумі. Прихильників такої ідеї – 63%. Ще 18% – проти.

Третина опитаних заявили, що точно взяли би участь у проведенні такого місцевого референдуму, а ще трохи більше третини, що взяли би участь за умови, якщо питання, яке вирішуватиметься, буде важливим для них особисто. Взяти участь у референдумі переважно готові ті респонденти, які підтримують саму ідею місцевих референдумів. Так, серед цієї когорти людей обов’язково взяли участь  у референдумі майже 50%, а ще 41%, якщо питання буде важливим для них особисто.

Місцева влада, традиційно, має відносно непоганий баланс довіри населення, особливо порівняно з аналогічними опитуваннями щодо органів центральної влади. Так, 52% респондентів довіряють чи скоріше довіряють голові громади, 47% довіряють місцевій раді, 39,5% – виконавчому комітету місцевої ради. Якщо розглядати регіональний аспект, то помітно, що найбільше місцевій владі довіряють на Заході країни. Стосовно місцевого референдуму, то йому довіряють 36%, але варто відмітити велику частку невизначених – 38%.

Якщо порівнювати баланси довіри (різниця між тими, хто довіряє і не довіряє), то для місцевих голів він становить – (+19%) , для місцевої ради – (+13,2%), виконавчого комітету місцевої ради – (+3%). Для місцевого референдуму такий баланс становить – (+10%).

Більшість респондентів (52%) підтримують ідею можливості припинення повноважень місцевих рад та голів шляхом прямого голосування на місцевому референдумі. Не підтримують таку ідею 23% опитаних.

Завантажити PDF

Джерело: Центр політико-правових реформ

ВГОРУ