При дослідженні негативного впливу вітряних електростанцій (ВЕС) на довкілля зазвичай увагу зосереджують на потенційній шкоді для міграції птахів: якщо над територією вітряків немає міграційних шляхів, то нібито ці вітропарки є безпечними. Але не враховують потенційну шкоду для інших тварин, комах і ґрунту, наголосили експерти МБО“Екологія-Право-Людина” під час експертної зустрічі 17 липня.
“Ми не виступаємо проти ВЕС, а закликаємо ретельно проаналізувати всі можливі негативні фактори від експлуатації вітряків, – не лише вплив на птахів і кажанів”, – зауважили експерти.
Найбільш негативний вплив ВЕС на довкілля здійснюється на стадії будівництва: знищуються природні території, порушується ґрунтовий покрив, що спричиняє масштабну появу інвазійних рослин (таких як амброзія), унеможливлюються археологічні дослідження. А загибель грунтової фауни у результаті пошкодження ґрунтового покриву сприяє викиданню вуглецю з ґрунту в атмосферу. При будівництві гірських вітропарків “зрізається” вершина гори – саме там найбільше видів “гірських” живих організмів.
На стадії експлуатації ВЕС найбільше шкодять кажанам: при польоті біля лопатей вітряків вони попадають в зону розрідженого повітря та гинуть від пошкодження внутрішніх органів. Також ВЕС є причиною шумового забруднення та зменшення рівня вологості повітря. Важливим питанням є виведення з експлуатації вітряків, адже їх не завжди демонтують вчасно.
Слід пам’ятати, підсумували експерти, що ВЕС – це не лише вітряки, але і електричні підстанції, лінії електропередач, дороги, будівельні конструкції та під’їзні дороги, які також несуть загрозу довкіллю.