Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без реформи пенсійної системи Україну чекає “пенсійний дефолт”

Без реформи пенсійної системи Україну чекає “пенсійний дефолт”

6IfLuQqCRO0 (1)Співвідношення державних пенсійних видатків до ВВП в Україні у 2013 році сягнув 18 % – це є найвищий показник у світі і, ймовірно, за всю історію існування систем пенсійного забезпечення (для прикладу: середньозважений показник по країнах ОЕСР – 7 %). Ситуація ускладнюється несприятливими демографічними прогнозами: зростанням у двічі до 2050 року кількості осіб похилого віку на 100 громадян працездатного віку. «При збереженні таких тенденцій та за відсутності реформ у сфері пенсійного забезпечення співвідношення державних пенсійних видатків до ВВП у 2020 році сягнуть 20 %, а у 2030 – 23% від ВВП, хоча ці цифри є більш теоретичними, адже наближення до таких рівнів фіскального навантаження скоріш за все призведе до дефолту держави у тій чи іншій формі», – зазначає Юрій Ганущак, директор ГО «Інститут розвитку територій», експерт РПР.

Видатки на пенсії з державного бюджету у наступному році складуть 90 мідьярдів гривень – це фактично дефіцит державного бюджету. Таким чином, Україна знаходиться у переддефолтному стані саме через збиткову і неефективну систему пенсійного забезпечення.

«Вирішити проблему нестачі доходів Пенсійного фонду через підвищення ставки ЄСВ неможливо, адже навантаження на фонд оплати праці в Україні (понад 50 %) вже є непомірним і є основною причиною тінізації економіки. Тому єдиним напрямом виходу з банкрутства чинної системи пенсійного забезпечення є негайне її реформування», – наголошує Павло Кухта, старший радник в Kesarev Consulting, експерт РПР.

Реанімаційний Пакет Реформ розробив такі першочергові кроки, які дозволять вже у 2015 році уникнути дефолту та знизити видатки на державне пенсійне забезпечення з державного бюджету, які дозволяють поступове зменшення дефіциту ПФ.

По-перше, необхідно провести інвентаризацію пенсійних справ на предмет виявлення осіб, які знаходяться там незаконно, а також неефективних та корупційних видатків.

По-друге, запровадити розроблений експертами РПР механізм прив’язки розміру пенсії до реальних внесків у Пенсійний фонд.

По-третє, скасувати спеціальні пенсії та враховувати спеціальні умови праці у ставці відрахувань до Пенсійного фонду.

По-четверте, поступово зменшувати ставки на фонд оплати праці з одночасним збільшенням відрахувань за рахунок самих працюючих на їхні особисті пенсійні рахунки.

По-п’яте, поступово впроваджувати накопичувальну систему пенсійного забезпечення, що дозволить у майбутньому зменшити розміри відрахувань за рахунок ефекту інвестиційної складової.

ВГОРУ