Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Заяви > Антикорупційна група РПР закликає парламент не підміняти незалежний антикорупційний суд палатами у старих судах

Антикорупційна група РПР закликає парламент не підміняти незалежний антикорупційний суд палатами у старих судах

Антикорупційна група Реанімаційного Пакету Реформи закликає Парламент відхилити законопроект №6529 як такий, що нівелює можливість створення незалежного антикорупційного суду.

Законопроект №6529, поданий народним депутатом Сергієм Алексеєвим із фракції Блоку Петра Порошенка, скасовує необхідність створення Вищого антикорупційного суду та натомість передбачає створення антикорупційних палат у існуючих судах. Законопроект не передбачає жодних додаткових гарантій прозорого та неупередженого добору антикорупційних суддів.

Запропонований законопроектом підхід до організації судочинства у корупційних злочинах є неприйнятним. Антикорупційні палати будуть адміністративно та фінансово залежними від нереформованих наразі судів, рівень громадської довіри до яких становить 7%.  Палати стикатимуться із значними ризиками витоку важливої інформації через загальний апарат суду.  Відсутність у законопроекті будь-яких додаткових фільтрів у процедурі добору антикорупційних суддів дозволить судово-політичним кланам зберегти вплив на вибір антикорупційних суддів. За такого підходу, нові антикорупційні палати мало чим відрізнятимуться від звичайних судів, які у 2016 році засудили до ув’язнення лише 5 корупціонерів, натомість не завершили розгляд по суті жодної топ-справи.

Відмова від створення антикорупційного суду  суперечить судовій реформі. Ініціатива народного депутата з фракції Блоку Петра Порошенка щодо скасування антикорупційного суду, створення якого – один з важливих етапів ініційованої Президентом реформи, виглядає непослідовною.

Законопроект суперечить зобов’язанням України перед Міжнародним валютним фондом. Відповідно до підписаного Меморандуму, Україна має не тільки створити антикорупційний суд, але і запровадити додаткові гарантії неупередженого добору антикорупційних суддів, зокрема через участь у доборі експертів з міжнародним досвідом.

Наголошуємо: ключовою вимогою до антикорупційних судів є забезпечення прозорого та незалежного добору суддів. Для цього необхідно, щоб до складу органу з добору суддів антикорупційних судів були залучені експерти, рекомендовані міжнародними партнерами України. Такий підхід відображений у законопроекті №6011 «Про антикорупційний суд», який вже чотири місяці чекає на розгляд у парламенті.

З огляду на зазначене, закликаємо Верховну Раду:

  1. Не включати до порядку денного законопроект №6529 про внесення змін до Закону України «Про судоустрій і статус суддів» (щодо запровадження обов’язкової спеціалізації суддів з розгляду корупційних і пов’язаних з корупцією правопорушень).
  2. Ухвалити в першому читанні законопроект №6011 «Про антикорупційний суд» з подальшим доопрацюванням його до другого читання з урахуванням рекомендацій усіх зацікавлених сторін, у тому числі міжнародних експертів.  
ВГОРУ