Антикорупційна група Реанімаційного Пакету Реформи закликає Парламент відхилити законопроект №6529 як такий, що нівелює можливість створення незалежного антикорупційного суду.
Законопроект №6529, поданий народним депутатом Сергієм Алексеєвим із фракції Блоку Петра Порошенка, скасовує необхідність створення Вищого антикорупційного суду та натомість передбачає створення антикорупційних палат у існуючих судах. Законопроект не передбачає жодних додаткових гарантій прозорого та неупередженого добору антикорупційних суддів.
Запропонований законопроектом підхід до організації судочинства у корупційних злочинах є неприйнятним. Антикорупційні палати будуть адміністративно та фінансово залежними від нереформованих наразі судів, рівень громадської довіри до яких становить 7%. Палати стикатимуться із значними ризиками витоку важливої інформації через загальний апарат суду. Відсутність у законопроекті будь-яких додаткових фільтрів у процедурі добору антикорупційних суддів дозволить судово-політичним кланам зберегти вплив на вибір антикорупційних суддів. За такого підходу, нові антикорупційні палати мало чим відрізнятимуться від звичайних судів, які у 2016 році засудили до ув’язнення лише 5 корупціонерів, натомість не завершили розгляд по суті жодної топ-справи.
Відмова від створення антикорупційного суду суперечить судовій реформі. Ініціатива народного депутата з фракції Блоку Петра Порошенка щодо скасування антикорупційного суду, створення якого – один з важливих етапів ініційованої Президентом реформи, виглядає непослідовною.
Законопроект суперечить зобов’язанням України перед Міжнародним валютним фондом. Відповідно до підписаного Меморандуму, Україна має не тільки створити антикорупційний суд, але і запровадити додаткові гарантії неупередженого добору антикорупційних суддів, зокрема через участь у доборі експертів з міжнародним досвідом.
Наголошуємо: ключовою вимогою до антикорупційних судів є забезпечення прозорого та незалежного добору суддів. Для цього необхідно, щоб до складу органу з добору суддів антикорупційних судів були залучені експерти, рекомендовані міжнародними партнерами України. Такий підхід відображений у законопроекті №6011 «Про антикорупційний суд», який вже чотири місяці чекає на розгляд у парламенті.
З огляду на зазначене, закликаємо Верховну Раду: