Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > Анна Олійник: РЕАБІЛІТАЦІЯ 2.0

Анна Олійник: РЕАБІЛІТАЦІЯ 2.0

Ми маємо нарешті зробити щось насправді вагоме для тих, хто долучився до побудови нашої державності.

Французький філософ Ален Бадью пише, що у 20-му столітті смерть набула промислового виміру. Все, що нам залишається — намагатись підрахувати кількість жертв. Цифри завеликі — лік йде на мільйони. Наша уява здатна прийняти двадцять і навіть сто осіб, але більше ми не можемо побачити, нездатні. Ми шукаємо знаки, які передають надмір злочину, щоб зайняти хоча б якусь моральну позицію.

Сьогодні українські історики називають лиш дуже приблизну цифру постраждалих від тоталітарного комуністичного режиму в Україні — вісім з половиною мільйонів осіб щонайменше. Це ті, кого вбили, депортували, засудили за політичними статтями тощо. Наприклад, від “Червоного терору” (1918-1921 рр) постраждав майже один мільйон українців, депортували під час розкуркулення та колективізації — понад 502 тисячі селян. Сюди ж іще будуть відноситись цифри по Голодомору 1932-1933 рр, масового штучного голоду 1921-1923, 1946-1947 рр, репресії проти антикомуністичного руху опору, дисидентів, депортація кримськотатарського народу та інше.

Вже кілька років триває просування законодавчої ініціативи щодо реабілітації жертв комуністичних репресій 1917-1991 рр. Мова йде про нову редакцію закону, яка врахує усі категорії жертв комуністичних репресій в Україні, відновить судову справедливість та забезпечить їх належними пільгами — найменшим, що може зробити країна. Лобіювання питання стикається із традиційними “не на часі”, “немає політичної волі” та “немає коштів”.

Однак схоже на те, що на День Соборності ініціатива отримала нового союзника — генерального прокурора Юрія Луценка. Очільник ГПУ написав у себе на сторінці у Facebook: “..Вважаю, що цього року ми маємо здійснити всеохоплюючу реабілітацію учасників національно-визвольного руху доби Центральної Ради, Гетьманату, Директорії УНР і повстанського руху 1917 – початку 1930-х років. З цією метою ми плануємо розробку Закону України про реабілітацію учасників Українських Визвольних змагань. Саме в ювілейний 2017 – рік 100-річчя Української революції ми мусимо відновити історичну справедливість і відати шану поваги борцям за волю та незалежність нашої держави”.

З огляду на те, що питання по реабілітації жертв політичних репресій підіймається вже давно з боку науковців, товариств політв’язнів та тематичних громадських організацій, то поява політичної волі на центральному рівні дає надію, що воно рушить з місця.

Читати повністю>>>

 

 

ВГОРУ