Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Альянс культури вимагає призначення компетентного міністра культури

Альянс культури вимагає призначення компетентного міністра культури

Заява

Президенту України
П.О. Порошенку,
Прем’єр-Міністру
А.П. Яценюку,
та депутатам Верховної Ради

Беручи до уваги імовірну ротацію в Кабінеті Міністрів України, Альянс Культури наполягає на зміні керівництва Міністерства Культури й призначенні Міністра, чия фахова спроможність відповідатиме критеріям, висунутим культурною спільнотою навесні 2014 року.

Станом на нині значна частина фахової культурної спільноти не довіряє діям чинного Міністра культури В”ячеслава Кириленка. Ця недовіра базується на здебільшо деструктивних підходах Міністра. Зокрема, звертаємо увагу на таке:
➢ Відтворення старих радянських методів та підходів управління зверху-вниз, замість формування принципового нових інститутів, базованих на діалозі, делегуванні й дерегуляції;
➢ Замовчування проблем та відсутність діалогу з фаховою громадськістю;
➢ Ігнорування вимог громадськості щодо впровадження прозорих конкурсів на посади в низці національних музеїв і заповідників;
➢ Неефективна презентація України у світі та брак чесного діалогу з волонетрами;
➢ Відсутність чіткого бачення розвитку культурної та творчої галузі.

Зважаючи на виклики, що стоять перед суспільством та країною, ми вважаємо, що кандидатура міністра культури України повинна відповідати таким критеріям:
– Тривалий досвід впровадження інновацій та ефективного управління в царині культури: створення і/або управління культурними інституціями, програмами, довгостроковими проектами, вагомими для культурної спільноти і/або аудиторій культури.
●      Обізнаність із європейським досвідом розвитку культури та культурної політики, що має бути засвідчене відповідними публікаціями або освітою, практичною діяльністю, участю в аналітичних проектах тощо.
●      Реноме чесного управлінця та довіра професійної спільноти.
●      Добрий рівень володіння англійською мовою.
●      Кандидат повинен публічно задекларувати власну волю до реформування галузі культури, впровадження принципів демократії, прозорості та громадського контролю діяльності ввіреного йому  міністерства.
Більшість із цих критеріїв було оголошено та підтримано значною частиною фахової спільноти у перші дні після Майдану 2013-2014-го (http://www.petitions247.net/criteria_for_culture_minister_of_ukraine) Однак, у той час замість критерію “Добре володіння англійською мовою” запропоновано було критерій “Відсутність досвіду у попередніх урядах”. Ми вважаємо, що нині, із впровадженням закону про люстрацію, цей критерій не має ключової ваги, на відміну від пост-революційного моменту. Натомість, велике значення має здатність нового міністра ефективно комунікувати з представниками міжнародної спільноти й репрезентувати інтереси України в світі.

Українці продемонстрували прагнення до європейського вектору розвитку країни, а культура та творчість у цивілізованому світі є одним із ключових факторів суспільного доброту, вирішення конфліктів та сталого розвитку. У свою чергу сектор креативної/культурної економіки складає 4,7 % ВВП Європейського союзу. Керівник міністерства повинен мати розуміння цього потенціалу і можливість впровадити необхідні для кожного українця реформи.

Альянс Культури.

Довідка
Альянс Культури це об’єднання громадських організацій: Реанімаційний Пакет Реформ “Культура”, Платформа стратегічних ініціатив “Культура 2025”, ГО Конгрес активістів культури).

 

ВГОРУ