Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Активісти з Вертепом вимагали від депутатів прийняти децентралізаційні закони

Активісти з Вертепом вимагали від депутатів прийняти децентралізаційні закони

Експерти та активісти Реанімаційного Пакету Реформ прийшли до Верховної Ради з Децентралізаційним Вертепом. Вимагали від депутатів ухвалити закони, котрі розблокували б процес децентралізації і розвитку місцевого самоврядування.

Під час Вертепу учасники показали, як центральна влада тримає на мотузках регіони, зв’язані по руках і ногах, і не дає їм врядувати. Тим часом депутати, замість того, щоб ухвалити потрібні закони, продовжують «водити козу». Активісти заспівали щедрівку і після цього символічний депутат погодився прийняти закони, а регіони отримали свободу.

За вловами організаторів акції, депутатам давно слід перестати водити козу, натомість  почати голосувати.

«Сьогодні децентралізація є фактом, який відбувається. Верховна Рада не заважає процесу децентралізації неголосуванням за ці закони, вона заважає тому, щоб наші люди жили краще. Тому що сьогодні ми побачили, що в об’єднаних громадах є розвиток, відбуваються позитивні зміни. В той же час на периферіях люди не можуть звести кінці з кінцями і хочуть приєднатися до тих територіальних громад, які вже є, а депутати не хочуть дати їм таку можливість», – зауважив Анатолій Ткачук, головний експерт групи «Децентралізація» РПР.

Йдеться, насамперед про три законопроекти, які б розблокували подальший процес реформи. №4772 щодо добровільного приєднання територіальних громад, який відкриває можливості для створення більше 200 об’єднаних спроможних громад у 2017 році.  №5520 щодо особливостей добровільного об’єднання територіальних громад, розташованих на територіях суміжних районів, цей документ дозволяє призначити вибори у 33 об’єднаних громадах, яким ЦВК заблокувала процес проведення виборів. У цих громадах проживає більше 500 тис. жителів. А також №2489 про службу в органах місцевого самоврядування, котрий  дозволяє місцевим органам влади створити професійну службу.

«Це ті законопроекти, які станом на сьогодні є найбільш актуальні. Тому що з одного боку ми постійно чуємо, що йде процес об’єднання громад, а з іншого – є конкретні перепони в законах для інших мешканців, які не можуть обєднатися. Йдеться про те, що не можуть обєднуватися ті громади, які є поряд з містами обласного значення і міста обласного значення, а також ті громади, які в різних районах. Один із законопроектів направлений на усунення цієї проблеми», — розповів Олександр Солонтай, експерт групи групи «Децентралізація» РПР.

Станом за тепер в Україні є 368 громад, та якщо вдасться усунути законодавчі перепони, до завершити процес децентралізації можна вже до кінця року.

«Сьогодні вирішується питання «бути Україні чи ні?», і якщо ми сьогодні отримаємо ці закони, ми першу частингу реформи деуентралізації можемо закінчити цього року. Нам потрібні голосування за ці закони, Україні потрібна децентралізація», – додав Юрій Ганущак, експерт групи «Децентралізація» РПР.

Участь в акції взяли в народні депутати, котрі теж закликали своїх колег – ухвалити цей перелік законів.

«Впевнений, що сьогодні треба максимально згуртуватися, приймати ці законопроекти і продовжити цю потрібну реформу, бо вона вже показала свої плюси. Це позитивний приклад того, що було вже зроблено в Європі, д працює принцип: «Сильна громада – сильна держава», – зазначив Максим Бурбак, народний депутат, керівник фракції «Народний фронт».

16144113_1343204332396590_395369090_n

За словами народного депутата Вікторі Пташник, такі нагадування народним обранцям потрібно робити частіше.

«Таке нагадування активістів та нагадування людей на місцях своїм обранцям і представникам в парламенті дуже важливе, щоб вони пам’ятали, що вони – народні обранці, що вони пропагують реформу децентралізації, і їх дії мають відповідати їхнім словам і вони мають проголосувати ті проекти, які розблокують ці реформи», – зазначила Пташник.

Проблема в тому, що чимало політиків спекулюють цією темою.

«Обєднані громади продемонстрували успішні історії розвитку, і це не сподобалося багатьом політикам. Але ми можемо говорити про успіхи децентралізації та про можливість привести до адміністративно-територіальної реформи якщо не цього року, то на початок наступного по всій країні», – заявив Олександр Дехтярчук, народний депутат, фракція Партії «Блок Петра Порошенка».

На цьому етапі реформи зупиняєтися не можна – наголовис народний депутат Остап Єднак.

«Найнебезпечніше для будь-якої реформи – це коли ти опиняєшся на півдорозі. Зараз сотні населених пунктів, які повірили державі, обєдналися, почали працювати. А політичні фракції нашого парламенту почали це використовувати в політичних спекуляціях, щоби видати це як неуспіх своїх політичних опонентів. Тому важливо зараз тиснути  і спільними зусиллями протягувати реформи, щоб мати успіх в нашій країні», – зазначив Єднак.

16144037_1343205069063183_1120751914_n

Довідка: У процесі реалізації реформи місцевого самоврядування та децентралізації влади виникли суттєві законодавчі бар’єри, які унеможливлюють ефективне продовження реформи, а у перспективі – можуть її взагалі зупинити.

Досі на законодавчому рівні не спрощено процедуру створення об’єднаних громад та не запроваджено механізм приєднання громад до вже створених ОТГ. Окрім того, не вирішено питання призначення виборів у громадах, які об’єдналися навколо міст обласного значення та громад, які входять до різних районів.

У випадку ухвалення даних Законопроектів, Україна може підійти до успішного завершення реформи місцевого самоврядування та провести справжню децентралізацію влади вже у 2017 році.

ВГОРУ