Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > Активісти влаштували під Радою парад фейкових кандидатів в аудитори Антикорупційного Бюро

Активісти влаштували під Радою парад фейкових кандидатів в аудитори Антикорупційного Бюро

20 березня, Київ – Сьогодні активісти антикорупційних організацій у костюмах лижних інструкторів та героїв мультфільмів пікетували Верховну Раду з вимогою припинити фальсифікації виборів аудитора для Антикорупційного Бюро.

Учасники акції: “лижні інструктори”, “сноубордисти”, “свинка Пепа”, “шрек”,  “черепашки ніндзя” та інші герої мультфільмів пропонували себе в якості кандидатів у комісію з аудиторів Бюро, яка, на їхню думку, формується непрозоро та із порушеннями законодавства.

Активісти звинувачують дві парламентські партії – Народний фронт та Блок Петра Порошенка – у спробі зробити аудитором за парламентською квотою маловідомого іноземного консультанта з питань безпеки із неоднозначною репутацією, який уже взявся критикувати роботу Бюро.

Йдеться про такого собі британця Найджела Брауна, чиє прізвище вперше назвав голова фракції БПП Ігор Гринів під час розгляду у Раді питання призначення аудитора НАБУ. Сам Браун відмовляється відповідати на питання, хто його запросив в Україну і чому саме він, комерційний консультант російських олігархів, має бути обраний від українського парламенту проводити аудит незалежного правоохоронного органу.

“Хто такий містер Браун? Який у нього досвід? Чи є він самостійною фігурою? Він не дає прямої відповіді на ці питання і це нагадує ситуацію із бізнесменом, який виявився “лижним інструктором”, з яким за Януковича хотіли підписати мільярдний контракт на будівництво LNG терміналу, – обурюється одна із учасниць акції Дарина Каленюк з Центру протидії корупції. “Пан Браун дивним чином був присутній щоразу його кандидатуру мали розглянути чи то в Раді, чи то в Комітеті. Викликає великі сумніви його самостійність. Як зайнята людина, яка знаходить час та гроші аби тричі протягом 1,5 місяці приїжджати в Україну? Все це схоже на реалізацію певного плану, в якому за фасадом “іноземного незалежного професіонала” проштовхують лояльну та підконтрольну людину, руками якої і вбиватимуть Антикорупційне бюро”, – додає одягнута в шолом Каленюк, яка в одній руці тримає лижі, а в іншій – плакат із “Парубій, зроби мене аудитором НАБУ!”.

IMG_0766

Нагадаємо, за законом, єдиним способом звільнити чинного директора Антикорупційного бюро Артема Ситника є негативний звіт про його роботу, підготовлений комісією з трьох аудиторів, делегованих Парламентом, Урядом і Президентом.

Скандал із призначенням аудитора за парламентською квотою розгорівся після того, як фракції Народний фронт та Блок Петра Порошенка знехтували відібраним профільним Комітетом аудитором та висунули замість нього власну узгоджену кандидатуру – Найджеда Брауна.

Пан Браун не брав участі у конкурсі і не був підтриманий рішенням Антикорупційного комітету. Більше того, Комітет, за результатами відкритого відбору, розпочатого в грудні минулого року, визначився і обрав зовсім іншого кандидата в аудитори Бюро – чинного заступника генерального інспектора США Роберта Сторча, який має багаторічний досвід у проведенні аудитів ФБР та Інтерполу. Утім, через відсутність голосів спікеру Ради довелося повернути це питання на доопрацювання Комітету, який, для більшої впевненості у позитивному результаті, доукомплектували трьома додатковими депутатами від БПП.

На першому ж засіданні комітету ці депутати почали наполегливо вимагати розглянути кандидатуру Брауна та рекомендувати її Парламенту. Після невдачі частина комітетчиків вдалася до провокації: нардепи зібралися на таємне “засідання” і “проголосували” за кандидатуру Брауна з порушенням закону. І хоча таке “рішення” не має жодної юридичної сили, спікер Парламенту Андрій Парубій таки поставив його на голосування минулого сесійного тижня. І знову в Раді не вистачило голосів для його розгляду.

“Символічно, що заколотники збиралися на своє підвальне збіговисько і ухвалили підтримку Брауна саме 16 березня. Три роки тому так само, тільки 16 січня, збиралися налякані спільники Януковича і голосували за диктаторські закони. Тепер ми маємо іще і “комітетське рішення від 16 березня” про аудитора НАБУ. Наслідки від обох рішень практично ті самі, – пояснює уже другу мирну акцію протесту Катерина Бутко з Автомайдану. У день розгляду в Раді кандидатури Найджела Брауна активісти АвтоМайдану блокували виїзд парламентарів з Ради.

17409674_10208224802648084_618352345_n

Активісти не виключають, що спікер знову “підіграє” заколотникам та поставить на голосування “фейкове” рішення частини депутатів Антикорупційного комітету. Цим рішенням Парламенту пропонується на розгляд дві кандидатури, замість однієї, яка перемогла у чесному конкурсі. Після демаршу і махінацій, до яких вдалися найбільші парламентські фракції – БПП та НВ – не важко здогадатися, хто з потенційних аудиторів набере більше голосів – говорять організатори акції.

“Сьогоднішній парад мультяшних героїв, які теж “просяться в аудитори НАБУ”, – віддзеркалення безладдя, започаткованого нардепами від Президента. Влада, налякана останніми гучними затриманнями, своїми руками перетворила конкурс на аудиторів в абсурд. За цією мильною оперою спостерігають всередині країни і далеко за її межами, зокрема в центральному офісі глобального Трансперенсі Інтернешнл. Поява “лижних інструкторів” та фальсифікація процедури вибору аудитора уже підірвали довіру суспільства до їх майбутньої оцінки. Рештки цієї довіри можуть втратити і люди, які потрапили в керівництво Ради завдяки загиблим на Майдані активістам, – пояснює Ярослав Юрчишин, виконавчий директор Трансперенсі Інтернешнл Україна. Ціль цієї вистави – отримати зговірливого аудитора, який підпише потрібний висновок і виконає таким чином політичне замовлення зі “вбивства” Антикорупційного органу”.

IMG_0755

Активісти наголошують, що грубі порушення та інтриги під час вибору кандидатури в аудитори НАБУ роблять всю процедуру та будь-які висновки аудиторів сумнівними і політично заангажованими. Вони називають спроби винести на голосування обох кандидатів – незаконними.

“Нашому комітету доручили вибрати аудитора. Ми провели конкурс, заслухали всіх претендентів і прозоро, більшістю голосів, підтримали кандидатуру американського прокурора Роберта Сторча. Тепер все це перекреслено одним бажанням вади проштовхнути свого кишенькового аудитора. Інакше, ніж страхом, таку поведінку пояснити неможливо. Я закликаю всіх колег по парламенту прийти до тями і не грати в цю брудну гру зі знищення Антикорупційного Бюро. Довірити перший аудит ми маємо тільки професійній та позбавленій політичного кураторства людині, висновок якої буде незалежним та неупередженим. Якщо у президента так хочуть пана Брауна бачити серед аудиторів Бюро – Порошенко може зробити це самостійно і делегувати його в комісію за своєю квотою”, – говорить керівник Антикорупційного комітету Єгор Соболєв.

17264216_10206510283515497_6274951918556448599_n

Як відомо, відповідно до закону “Про Національне антикорупційне бюро України” президент, Верховна Рада та Кабінет міністрів щороку визначають по одному члену комісії з числа осіб, які мають значний досвід роботи в органах досудового розслідування, прокуратури, судах за кордоном чи міжнародних організаціях, володіють необхідними знаннями та навичками для проведення такої оцінки (аудиту), а також мають бездоганну ділову репутацію.

18 березня, після скандалів з вибором аудитора від Парламенту, прем’єр-міністр України Володимир Гройсман оголосив пошук аудитора для НАБУ від кабміну.

“Розпочали відбір аудитора для НАБУ від Кабміну. Олександр Саєнко і Павло Петренко зустрілись із представниками громадськості щодо відкритого відбору представника від уряду до складу комісії, яка буде проводити незалежну оцінку роботи НАБУ”, – написав Гройсман у своєму Фуйсбуці.

За його словами, дуже важливо, щоб цей відбір був максимально прозорим заради того, щоб обрати дійсно достойного і професійного кандидата із бездоганною репутацією і професійними навичками. “Очікую на конструктивний діалог влади і громадськості та обрання по-справжньому відповідального представника”, – додав прем’єр.

ВГОРУ