Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Події > «Активісти – не мішені»: правозахисники вимагали скасувати е-декларування для антикорупційних активістів

«Активісти – не мішені»: правозахисники вимагали скасувати е-декларування для антикорупційних активістів

Кілька десятків активістів провели під Верховною Радою акцію під назвою «Активісти – не мішені» із закликом до народних депутатів проголосувати за законопроект №6271, який скасовує е-декларування для антикорупційних активістів.

Громадські активісти вдягли на себе величезні мішені, таким чином наочно демонструючи, що після запровадження е-декларування стають мішенями для влади.

«Вже понад рік триває наступ на громадських активістів. Фізичні напади, коли їх б’ють і погрожують, особливо в регіонах. Сфальсифіковані справи проти них за те, що змушують владу виконувати свої зобов’язання і реалізовувати реформи. Стеження та дискредитаційні кампанії. Однак, якщо це все можна назвати випадками браконьєрства, то запровадження е-декларацій – це оголошення офіційного сезону полювання на активістів», – сказала Тетяна Печончик, голова правління Центру інформації про права людини.

За словами правозахисниці, після запровадження е-декларування для активістів «мішенню» може стати кожен, адже у законі точно не визначене поняття «антикорупційний активіст».

«Мішенню» може стати будь-хто, хто посміє спитати владу, куди вона витрачає державні кошти. Будь-хто може навіть сісти у тюрму за помилки в декларації. Так, Порошенко вже майже рік обіцяє скасувати е-декларування для активістів, але натомість пропонує нові жорсткі закони, які є свідченням системного наступу на свободу об’єднань та громадської діяльності», – каже Тетяна Печончик.

 

За словами члена Ради Реанімаційного Пакету Реформ Андрія Скіпальського, пропоновані норми е-декларування для активістів не мають нічого спільного із європейськими принципами прозорості, а є лише додатковими механізмами контролю за громадянським суспільством та помстою за те, що зусиллями громадянського суспільства було запроваджене е-декларування для влади.

«Є безліч організацій, які, прикриваючись іменем громадянського суспільства, лобіюють у Верховній Раді інтереси корпорацій. Вони отримують за це величезні кошти і до них норми е-декларування не будуть застосовані. Однак стосуватимуться тих, хто бореться з корупцією», – наголошує Андрій Скіпальський.

Олександр Павліченко, виконавчий директор Української Гельсінської Спілки, зауважив, що в процесі переговорів з владою щодо е-декларування представники громадянського суспільства пропонували запровадити цю процедуру для всіх без винятку, в тому числі для бізнесу. Однак отримали відмову, бо «бізнес на це не піде».

«Найпростіший шлях скасування е-декларування для активістів – ухвалення законопроекту №6271. Це буде просто скасування, без вимог, маніпуляцій і додаткової звітності, як і пропонувала Венеціанська комісія. До речі, у своєму висновку Венеціанська комісія рекомендувала скасувати е-декларування до 1 квітня 2018 року, бо це порушує права на свободу вираження поглядів, свободу мирних зібрань, приватність і заборону дискримінації. У влади залишився лише тиждень для ухвалення цього законопроекту, інакше Україна ризикує піти шляхом Росії, Узбекистану та інших авторитарних держав, де наступ на свободу громадян розпочався з тиску на антикорупційних активістів», – підсумував Олександр Павліченко.

Нагадаємо, Венеціанська комісія у п’ятницю, 16 березня, опублікувала висновок щодо е-декларування активістів в Україні. Відповідно до цього висновку Комісія вважає, що посилені вимоги щодо фінансової звітності та розкриття інформації для громадських активістів разом із жорсткими санкціями можуть мати негативний вплив на громадянське суспільство в Україні і мають бути переглянуті. Переклад витягу документу можна переглянути за посиланням.

ВГОРУ