Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > 84% волинян схвалюють переатестацію усіх суддів на предмет компетентності, доброчесності та етичності поведінки

84% волинян схвалюють переатестацію усіх суддів на предмет компетентності, доброчесності та етичності поведінки

Лише близько одного відсотка опитаних жителів Волинської області, як і решти областей західного регіону, повністю довіряють українським судам. Саме поширеність корупції серед суддів, на думку 67% опитаних, найбільш негативно впливає на довіру до судової влади. Тому 57% волинян вважають проведення судової реформи одним із нагальних завдань. Такими виявились результати дослідження, оприлюдненого Фондом “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва” і Центром політико-правових реформ позаминулого місяця.

Запит на подолання корупції в судах існує не один рік, однак події на Майдані сформували запит суспільства на реформування судової влади.

4

Потреба українців у проведенні прозорих та нагальних змін в судочинстві надто велика, щоб нехтувати нею. Високої ефективності будь-яких реформ, у тому числі і реформи судів, можна досягти тоді, коли такі зміни будуть закріплені в Конституції. Лише таким чином можна досягти їх неухильного дотримання та виконання,
– переконаний Ігор Коліушко, експерт з публічного права, голова правління Центру політико-правових реформ.

2 лютого Верховна Рада України попередньо схвалила проект змін до Конституції щодо правосуддя, який був внесений Президентом. Після прийняття змін до Конституції в частині правосуддя, призначення на посаду судді здійснюватиметься лише за конкурсом, не стануть винятком і судді Конституційного Суду. Також служителів Феміди призначатимуть одразу безстроково, тобто, без першого 5-річного терміну, який раніше використовувався для виховання “слухняності” у суддів.

До підстав для звільнення судді з посади в проекті змін включено грубе чи систематичне нехтування обов’язками та порушення обов’язку підтвердити законність джерела походження майна. А повноваження суддів, призначених на посаду строком на 5 років, припинятимуться із закінченням строку, на який їх було призначено. Такі судді можуть бути призначені на посаду судді знову в загальному конкурсному порядку, визначеному законом.

Відповідність займаній посаді судді, якого призначено на посаду до набрання чинності змін до Конституції, також має бути оцінена. Виявлення за результатами такого оцінювання невідповідності судді займаній посаді за критеріями компетентності, професійної етики або доброчесності чи відмова судді від такого оцінювання є підставою для звільнення з посади. 84% жителів Волинської області, як і інших областей західноного регіону, схвально поставились до запровадження переатестації усіх суддів на предмет компетентності, доброчесності та етичності поведінки. У випадку реорганізації судів (а експерти переконані, що вона повинна стосуватися передусім судів вищого рівня, зокрема й Верховного Суду), судді цих судів мають або піти у відставку, або на відкритому конкурсі поряд з претендентами з-поза меж судової системи довести, що вони є кращими.

Максим Середа, експерт з судової реформи Центру політико-правових реформ відмічає, що конституційні зміни щодо правосуддя передбачають нові можливості і для тих, хто не є суддею і навіть не планує ним стати.

5

Передбачається, що звернутись з конституційною скаргою до Конституційного Суду України зможе будь-яка особа, яка переконана, що застосований в кінцевому судовому рішенні в її справі закон суперечить Конституції України. 68% жителів Волині підтримують запровадження можливості оскаржити неконституційний закон у Конституційному Суді України,
– зауважив Максим Середа.

Для того, щоб остаточно зафіксувати зміни в Конституції, не менше 300 депутатів мають підтримати проект змін вже на цій сесії. Хочеться сподіватись, що депутати не затягуватимуть із прийняттям змін до Конституції щодо правосуддя, адже вони відкривають можливість до функціонування судової влади за принципами верховенства права. Крім того, Максим Середа акцентує на важливості одночасного  ухвалення парламентом пакету законів, які визначать чіткі механізми і строки реорганізації судової системи та оновлення суддівського корпусу. Без таких законів конституційні зміни не працюватимуть.

8

ВГОРУ