Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > 84% опитаних українців підтримують популістів, – результати дослідження

84% опитаних українців підтримують популістів, – результати дослідження

Позначки:

Абсолютна більшість українців (84%) підтримують популістську політику, а 59% громадян вважають її реалістичною, про це свідчать дані дослідження Центру економічної стратегії.

Із соціо-демографічних показників на підтримку популізму впливають лише стать, розмір населеного пункту, рівень доходів та освіта

Незважаючи на доволі широкий доступ до інтернету, молодь та люди похилого віку фактично однаково підтримують популістські лозунги та обіцянки. Також немає суттєвої різниці у підтримці популізму серед мешканців різних регіонів: хоча Схід і Захід зазвичай голосують за різні політичні сили, вони однаково вразливі перед популістськими меседжами.

Одними з основних причин популістських настроїв серед українців аналітики називають нестачу у населення критичного мислення при аналізі економічної політики, а також недостатню комунікацію процесу реформ в Україні. 

Окремий приклад від аналітиків

“Найменший рівень підтримки має зниження пенсійного віку – однак навіть цю пропозицію підтримують понад 70% українців. Можливо, такий порівняно нижчий рівень підтримки пов’язаний з тим, що в Україні і так доволі низький пенсійний вік порівняно з іншими країнами Європи. Інше можливе пояснення – це питання обходить лише порівняно незначну частку населення – тим, кому скоро виходити на пенсію. Добробут пенсіонерів, які уже перебувають на пенсії, не зміниться від зниження пенсійного віку, а тим кому до пенсії далеко, можуть не думати про свій добробут наперед” – йдеться в дослідженні.  

Пояснення

Пропозиція знизити пенсійний вік є популістською. Як і у випадку з підвищенням мінімальної пенсії – воно збільшить дефіцит Пенсійного фонду та Держбюджету, звідки цей дефіцит покривається. Це означатиме збільшення витрат за незмінного рівня доходів. За певних умов така політика може призвести до гірших наслідків. Разом зі збільшенням видатків ймовірне й скорочення доходів Пенсійного фонду, адже працівники виходитимуть на пенсію раніше і відповідно переставатимуть робити внески раніше. Як протидію цьому, іноді пропонують збільшити розмір внесків до Пенсійного фонду. Проте це, найімовірніше, призведе до тінізації зарплат, що нівелює ефект збільшення розміру внесків.

Найменший рівень підтримки має зниження пенсійного віку – однак навіть цю пропозицію підтримують понад 70% українців. Можливо, такий порівняно нижчий рівень підтримки пов’язаний з тим, що в Україні і так доволі низький пенсійний вік порівняно з іншими країнами Європи. Інше можливе пояснення – це питання обходить лише порівняно незначну частку населення – тим, кому скоро виходити на пенсію. Добробут пенсіонерів, які уже перебувають на пенсії, не зміниться від зниження пенсійного віку, а тим кому до пенсії далеко, можуть не думати про свій добробут наперед. 

Для того щоб перевірити, якою є підтримка обраних нами популістських політик серед українців, Центр економічної стратегії разом з міжнародною дослідницькою компанією Kantar TNS в Україні провели репрезентативне опитування 2000 респондентів.

Результати дослідження

ВГОРУ