Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Колонки > 56 маленьких януковичів проти АРМА – Гліб Канєвський

56 маленьких януковичів проти АРМА – Гліб Канєвський

Позначки:

Янукович утік з України. Та його поплічники продовжують спільну справу. На днях 56 народних депутатів звернулися до Конституційного суду з поданням перевірити відповідність Агентства з розшуку та менеджменту активів чинній Конституції. Майже половина підписантів – це вихідці з сумнозвісної Партії регіонів. Компанію їм також склали депутати з провладного Блоку Петра Порошенка та групи пристосуванців “Волі народу”.

Після перемоги Революції гідності перед українським суспільством постало складне питання: як повернути награбоване “сім’єю”? Часткове вирішення проблеми запропонували міжнародні партнери. Новій владі потрібно було запустити агентство за прикладом європейських країн, яке б не тільки шукало корупційне майно, а й управляло ним під час арешту чи продавало у разі конфіскації.

Таке Агентство з розшуку та менеджменту активів, або просто АРМА, було створено. І вже минулого року показало перші результати. Наприклад, на 2,5 мільйони були продані автівки, арештовані у справі екс-міністра доходів і зборів Олександра Клименка. Чи нещодавно залишки “Межигір’я” були передані Агентству в управління. Важлива деталь, АРМА може продавати навіть те арештоване майно, яке не було конфіскованим, задля збереження ринкової вартості. У такому випадку гроші кладуться на депозит. І якщо кримінальна справа завершується без конфіскації майна, власнику повертаються і гроші отримані з продажу, і відсотки.

Досить європейський механізм налякав депутатів і підштовхнув їх до Конституційного подання. Напрошується просте питання: чому? А тому, що у вітчизняних реаліях правоохоронна система може розслідувати справи роками. Або краще сказати – не розслідувати. Що, власне і відбувається. І це дає змогу відвертим схемщикам продовжувати свої махінації навіть попри численні кримінальні провадження проти себе.

Але новостворена АРМА сплутує усі карти. Бо під час розслідування суд може арештувати товар, гроші, будинки чи завод і передати Агентству в управління або навіть на продаж. І у такому разі затягування справ грає вже проти махінаторів. Фактично вони позбавляються фінансового ресурсу для впливу на слідство.

Це добре зрозуміло з кейсу товстосумів братів Дубневичів, теплоцентралі яких нещодавно були передані АРМА в управління. До слова, дуже мило було бачити серед підписантів народних депутатів Ярослава Дубневича та Борислава Розенблата. Останньому ж теж загрожує арешт та конфіскація майна, після того як вся країна дізналася про тонкощі бурштинового бізнесу.

Боротьба з корупцією та повернення до бюджету награбованого – це ключові вимоги Майдану. Агентство з розшуку та менеджменту активів є однією із новостворених ланок в антикорупційній системі України. І якщо НАЗК має попереджати корупцію, НАБУ боротися з нею, то саме АРМА має наповнювати державну скарбницю. А те, що депутати з заплямованою репутацією і триваючим кримінальними справами піднімають питання про ліквідацію Агентства вкторе змушує замислитися над тим, кому служать такі “депутати”?

Гліб Канєвський для Української Правди

ВГОРУ