Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Аналітика > 25-28 січня у ВРУ. Які законопроєкти про волонтерів та ветеранів розглянуть?

25-28 січня у ВРУ. Які законопроєкти про волонтерів та ветеранів розглянуть?

У період з 25 до 28 січня на пленарних засіданнях ВРУ заплановано розгляд таких законопроєктів:
Обмін інформацією щодо транспортних засобів, якими можуть доукомплектовуватися ЗСУ (№ 5337 від 06.04.2021)
Проєкт № 5337 має на меті спростити комунікацію підприємств із військкоматами (законопроєкт вживає цей термін замість чинного ТЦК та СП) та сервісними центрами МВС у контексті обміну інформацією про транспортні засоби, які можуть доукомплектовувати ЗСУ в особливий період. Так, законопроєкт пропонує покласти на МВС обов’язок забезпечення інформування військових комісаріатів про реєстрацію транспортних засобів, які перебувають у власності підприємств, установ та організацій і можуть доукомплектовувати ЗСУ та інші військові формування в особливий період. У разі підтримання проєкту вказані зміни наберуть чинності через 6 місяців.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати.
Розширений висновок
Соціальний захист осіб, позбавлених особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України (№6104 від 27.09.2021)
Проєкт визначає порядок надання статусу особи, позбавленої особистої свободи внаслідок збройної агресії проти України, передбачає комплекс соціально-правових гарантій для таких осіб, а також членів їхніх сімей.
Для звільнених осіб передбачено комплекс реінтеграційних державних послуг: соціальна та професійна адаптація, медична, реабілітаційна, психологічна допомога, соціальний супровід та послуги, відновлювальні заходи, пільгове забезпечення санаторно-курортним лікуванням тощо. Окрім того, після звільнення такі особи мають першочергове право на забезпечення жилими приміщеннями з фондів житла для тимчасового проживання.
Особі, щодо якої встановлено факт позбавлення особистої свободи (або членам її сім’ї) щорічно виплачується грошова допомога (до моменту звільнення такої особи). Після звільнення виплачується одноразова грошова допомога (ОГД). У випадку смерті особи під час утримання в місцях несвободи або впродовж одного року після звільнення внаслідок поранення, контузії, каліцтва, захворювання, нещасного випадку, пов’язаних із перебуванням у місцях несвободи, ОГД виплачується членам сім’ї та утриманцям. Порядок призначення, виплати й розміру допомоги (щорічної та одноразової) буде визначатися Кабінетом Міністрів України.
Рекомендація Юридичної сотні: проєкт може бути підтриманий.
Розширений висновок
Додаткова термінологія в законі про статус ветеранів (№5583 від 28.05.2021)
Проєкт №5583 пропонує додати в закон “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” визначення “державна політика соціального захисту ветеранів війни”, “система соціального захисту ветеранів війни”, “комплексний огляд системи соціального захисту ветеранів війни”. Пропоновані технічні зміни не матимуть позитивного впливу на добробут ветеранів. Мінветеранів варто зосередитися на оновленні системи державних гарантій, закріплених у законі, замість додавання нових визначень.
Рекомендація Юридичної сотні: відхилити.
Розширений висновок
Узгодження деяких положень Закону України «Про основи національного спротиву» з дотичними законами (№6302 від 09.11.2021)
Проєкт №6302 має на меті техніко-юридичне узгодження деяких положень Закону України «Про основи національного спротиву» з дотичними законами, покликане забезпечити більш ефективне виконання завдань, покладених на національний спротив.
Зокрема, уточнюється перелік повноважень КМУ та військового командування щодо виконання правового режиму воєнного стану, повноваження органів військового управління ЗСУ. Законопроєкт містить норми, які розширюють перелік інформації, що може бути віднесена до державної таємниці, та виключає закупівлі з переліку інформації, доступ до якої не може бути обмежений. Проєктом уточнено розмір виплати винагороди на період служби за призовом (у розмірі мінімальної заробітної плати, установленої на 1 січня календарного року).
Загалом законопроєкт здійснює техніко-юридичне узгодження деяких положень Закону України «Про основи національного спротиву» з дотичними законами, проте має і недоліки: потенційне суттєве посилення ролі рішень головнокомандувача та КМУ, засекречення значної кількості інформації, що може ускладнити громадський контроль, тощо.
Висновок Головного науково-експертного управління: у цілому експерти підтримують основну ідею, проте надають перелік зауважень до змісту проєкту та пропозиції для виправлення технічних проблем законопроєкту.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
Розширений висновок
Удосконалення пенсійного законодавства (№ 4668 від 28.01.2021)
Проєкт закону уніфікує щорічну індексацію пенсій для всіх категорій пенсіонерів, зокрема військовослужбовців, держслужбовців тощо, та визначає, що 1 березня — дата її щорічного проведення. Законопроєкт також відновлює право на достроковий вихід на пенсію певних категорій осіб, зокрема тих, які були звільнені з незалежних від них обставин за півтора року до досягнення пенсійного віку, що узгоджується з Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2018 № 5-р/2018.
Рекомендація Юридичної сотні: підтримати законопроєкт.
Розширений висновок
Захист прав ВПО (№4487 від 11.12.2020)
Проєкт покликаний посилити державні гарантії захисту ВПО. Забезпечення органами державної влади чи органами місцевого самоврядування можливості безоплатного тимчасового проживання за умови компенсації комунальних платежів та послуг з управління багатоквартирним будинком пропонується без обмеження шестимісячним терміном із дня взяття особи на облік ВПО, як це передбачено чинним законодавством (причому така можливість не впливає на використання іншої програми для забезпечення постійним житлом), а здійснюється до усунення обставин, які стали причиною внутрішнього переміщення особи.. Рішення про скасування довідки ВПО приймається уповноваженим органом на підставі інформації про тривалу відсутність за місцем проживання (понад 6 місяців), що дає обґрунтовані підстави вважати, що особа самостійно повернулася до залишеного місця проживання. Наразі такий строк становить 60 днів.
Проєкт передбачає можливість будівництва та реконструкції житла для забезпечення житлових потреб ВПО коштом державного та місцевих бюджетів, проте не містить фінансово-економічного обґрунтування. Також багато змін, що пропонуються проєктом, мають технічний характер і не матимуть впливу на посилення соціального та правового захисту ВПО.
Рекомендація Юридичної сотні: доопрацювати законопроєкт.
Розширений висновок
Джерело: Юридична сотня
ВГОРУ