Реанімаційний Пакет Реформ > Новини > Без категорії > 100 млн грн щорічно виплачується в Україні як роялті, у Польщі – в 50 разів більше

100 млн грн щорічно виплачується в Україні як роялті, у Польщі – в 50 разів більше

В Україні щорічно виплачується 100 млн грн як роялті, на відміну від Польщі, де ця цифра – у 50 разів більша.

Україна має створити ринок в сфері авторських прав на аудіовізуальну продукцію. Наразі він практично відсутній, попри великий фінансовий потенціал галузі.

Про це в програмі “Реформи: інструкції до використання” на хвилі Громадського радіо розповів Дмитро Гузій, медіа-юрист, експерт Реанімаційного пакету реформ.

“Офіційна статистика каже, що на сьогодні вся сфера для всіх авторських та суміжних прав в Україні генерує в певний спосіб до 100 мільйонів гривень (орієнтовно 3 млн доларів) в існуючі 18 організацій, з яких реально збирають кошти не більше 5”, – каже Дмитро Гузій.

Експерт пояснює, що це кошти, зібрані як виплата за авторські та суміжні права з користувачів радіо і телебачення, кафе, концертних майданчиків, пов’язана з використанням творчості.

При цьому у Польщі аналогічні виплати становлять 150 мільйонів доларів.

“Це означає, що там є ринок, а тут його немає, це означає, що тут – нуль. В європейських країнах і США кожен ринок генерує 1-1,5-2 мільярди євро за суміжні права саме через систему колективного управління. Це всього лише частка роялті, але це системоутворюючі речі, але саме ці показники роблять загальну температуру всьому”,  -коментує Дмитро Гузій.

Закласти основи ринку авторських і суміжних прав покликаний законопроект, який стоїть на порядку денному Верховної Ради 15 травня.

Нагадаємо, експерти групи Культура Реанімаційного Пакету Реформ закликали народних депутатів не ухвалювати законопроект № 7539, що стосується авторських та суміжних прав у першому читанні та проголосувати за повернення документу на доопрацювання до Комітету з питань науки і освіти, оскільки його чинна редакція не відповідає потребам захисту прав суб’єктів авторського права і суміжних прав в Україні.

ВГОРУ