Заплановані в 2014 році реформи у сфері національної безпеки реалізовані лише частково. Базовий Закон «Про національну безпеку України» було ухвалено тільки в 2018 році. Попереду - створення цілісної системи нормативно-правових актів, програм та планів розвитку системи забезпечення національної безпеки, практичне реформування сектору безпеки і оборони, переведення його на принципи, стандарти і процедури, поширені в країнах ЄС та НАТО, для набуття членства в НАТО.
Потребують удосконалення і механізми демократичного цивільного контролю над сектором безпеки та оборони, зокрема посилення парламентського контролю за діяльністю Служби безпеки України (СБУ) та розвідувальних органів, інструменти контролю з боку інститутів громадянського суспільства, а також залучення експертної спільноти до вироблення рішень у галузі.
Низький рівень прозорості та підзвітності в безпековому секторі, зокрема в управлінні його активами й ресурсами, в оборонній промисловості й бюджетних закупівлях створює високі ризики, пов’язані з корупційними оборудками й неефективним управлінням.
Виклики гібридної війни з Росією вивели на перший план завдання реформи контррозвідувальних та розвідувальних органів, а також забезпечення спроможності держави протистояти інформаційній агресії.
Потребує модернізації система комплектування та підготовки військових формувань. Застарілий підхід до організації і виконання завдань резерву й територіальної оборони залишає невикористаними можливості залучення потенційних захисників держави.
Моральна складова досі не стала центральним елементом системи забезпечення національної безпеки. Ставлення до військовослужбовця безпосередньо впливає на його професійну мотивацію, бажання служити та прямо відображається на боєздатності війська. Чинна система не забезпечує належний соціальний захист військовослужбовців, ветеранів та їхніх сімей і потребує докорінного реформування.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Рада національної безпеки і оборони України та Міністерство оборони України.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Рада національної безпеки і оборони України, Міністерство оборони України.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Рада національної безпеки і оборони України, Міністерство оборони України, Міністерство економічного розвитку і торгівлі України.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Рада національної безпеки і оборони України, Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України, Служба безпеки України.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Рада національної безпеки і оборони України, Служба безпеки України, Служба зовнішньої розвідки України, Головне управління розвідки Міністерства оборони України, Розвідувальний орган Державної прикордонної служби України.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Рада національної безпеки і оборони України, Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Міністерство оборони України, Міністерство внутрішніх справ України, Міністерство у справах ветеранів України.
РІШЕННЯ ПРИЙМАЄ: Верховна Рада України, Кабінет Міністрів України, Рада національної безпеки і оборони України, Міністерство інформаційної політики України, Адміністрація Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.