Реанімаційний Пакет Реформ > Анонси > Реформа енергетичного сектору > Як забезпечити незалежність енергорегулятора?

Як забезпечити незалежність енергорегулятора?

Центр економічної стратегії переконаний, що обговорення настільки актуального питання, як створення незалежного енергорегулятора, заслуговує на належну увагу з боку політиків та широкого загалу. Події останніх днів змістили увагу цієї аудиторії на більш термінові питання. У зв’язку з цим ЦЕС вирішив відмінити дискусію 15 лютого та перенести її на більш придатний для цього час.

Приносимо свої вибачення. Про нову дату та час ми повідомимо незабаром.

15 лютого з 10:00 до 12:00 у прес-центрі Українського кризового медіа центру (Український дім на Європейській площі, вул. Хрещатик, 2) за ініціативи Центру економічної стратегії відбудеться панельна дискусія “Як забезпечити незалежність енергорегулятора?”.
Необхідною умовою реформи енергоринку України є ефективний та незалежний регулятор. Проте на сьогодні Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (НКРЕКП), не відповідає цим вимогам. Хоча дана тема здається вузькоспеціалізованою, ЦЕС пропонує її до широкого публічного обговорення, оскільки головна дискусія повинна точитися не навколо енергетичної специфіки, а навколо загальних принципів незалежності регулятора.
У Верховній Раді вже мало не рік обговорюється законопроект про НКРЕКП, який покликаний вирішити це питання. Якщо не пересічному громадянинові, то принаймні кожному депутатові варто у повній мірі оцінити його важливість: (1) йдеться про регулювання ринку обсягом 300-400 млрд грн на рік; (2) створення незалежного регулятора дозволить запрацювати Закону “Про ринок газу”; (3) це є міжнародним зобов’язанням України; (4) запроваджується нова інституція – незалежний колегіальний орган, і це може стати прецедентом для створення незалежних регуляторів на інших ринках (напр., транспорту).
ЦЕС підготував системну аналітичну записку, яка дає відповідь на питання “як забезпечити незалежність енергорегулятора в Україні” і може слугувати базовим документом для дискусії та прийняття рішень. Метою дослідження було визначити умови, за яких енергорегулятор в Україні буде політично та функціонально незалежним від інших органів влади, фінансово незалежним від уряду та третіх сторін, а також сформулювати принципи призначення його членів.
Питання для обговорення:
1. Чому необхідний незалежний енергорегулятор?
2.  Які основні проблеми незалежності існуючого регулятора (НКРЕКП)?
3.  Як створити дійсно незалежного енергорегулятора?
4.  Які практичні кроки є необхідним для запровадження реформи?

Спікери:
–  Андрій Бойцун, директор з досліджень Центру економічної стратегії;
– Ольга Бєлькова, народний депутат України, заступник голови Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки;
– Наталія Кацер-Бучковська, народний депутат України, Голова підкомітету з питань сталого розвитку, стратегії та інвестицій Комітету Верховної Ради України з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки;
– Дмитро Вовк, голова НКРЕКП;
– Андрій Герус, колишній член НКРЕКП;
– Андрій Зінченко, менеджер групи РПР “Енергетична реформа”

Модератор дискусії:
Гліб Вишлінський, виконавчий директор Центру економічної стратегії.

Контактна особа: Євгенія Єгорова, Центр економічної стратегії, office@ces.org.ua, (067) 537-9184.